Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Anna Fest na sklepním vrchu

ZAHRANIČNÍ
7. 2. 2008 23:49 autor: tomas
Čtenářů: 7386 | Fotogalerie
Komentáře: 3
Pokud se řekne bavorská pivní slavnost, automaticky se každému vybaví známý mnichovský Oktoberfest.

Mnichovská podzimní megaveselice s obrovskou návštěvností má rozhodně svojí neopakovatelnou atmosféru, i když spíše pro milovníky tlačenic, front a pouťového řevu. Pivní stany jsou navíc pouze v režii šesti největších mnichovských pivních značek .

Jiné pivovary mají zamezen vstup, proto ani co do pivní pestrosti není akcí zrovna nejzajímavější. Po celém Bavorsku každoročně probíhá bezpočet jiných lokálních pivních slavností, ale jedna přece jen nad ostatními vyčnívá.

Tou jednou z nejzajímavějších slavností je Anna fest ve městě Forchheim ve Francích na půl cesty mezi Norimberkem a Bamberkem.

Letos už 168 ročník této tradiční lidové pivní slavnosti, odehrávající se vždy v týdnu kolem svátku svaté Anny na přelomu července a srpna. Návštěvnost se počítá ne jako v Mnichově na statisíce, ale pouze na tisíce , tudíž je o poznání komornější. Co je ale na této slavnosti nejzajímavější a nejpřitažlivější, to je i na místní francké poměry unikátní lokalita, kde se celá akce odehrává.

Anna fest (http://www.anna-fest.de), se neodehrává přímo ve městě Forchheim, jinak pivovarském menším městě hned se čtyřmi pivovary, ale na mírném kopci porostlém listnatým lesem, na okraji města pár minut chůze od místního nádraží.

Kopec s názvem Kellerberg (sklepní vrch) je totiž unikátním místem, kde je uprostřed lesa soustředěno vedle sebe neuvěřitelných 23 lesních letních restaurací, výčepů a sklepů.

Některé jsou otevřené po celou letní sezonu a některé právě jen v čase konání Anna festu.

Vznik tohoto místa je třeba hledat v dávné minulosti, kdy tady jako i jinde měšťané vařili pivo v malých primitivních pivovárcích uprostřed měst a z důvodu velkého rizika požárů, kterých byli právě pivovárky častými strůjci, se povětšinou přes léto uprostřed města nevařilo, či bylo tehdejší vrchností vaření piva přímo zakázáno. Várečané měli své většinou bytelné ve skále vykutané sklepy stranou měst, kde pivo na jaře navařené do zásoby uskladnili a v létě přímo ze sklepů expedovali. Postupem doby se vznikem moderních pivovarských podniků, tak pivní sklepy situované mimo pivovary pomalu strácejí smysl a mění se ve výčepy , nebo kromě piva slouží k uskladnění např.vína nebo potravin.

A právě tady, během 19.století z většiny sklepů postupně vznikly letní, hodně pitoreskní výletní hospůdky a výčepy a daly vzniknout tomuto nevšednímu místu.

Podobné místo s takovou koncentrací letních restaurací a výčepů na tak malém prostoru už dnes ani v Bavorsku jinde nenajdeme.

Dnešní Annafest je na půl pivní slavností a na půl poutí. Klasické pouťové atrakce a střelnice jsou naštěstí soustředěné na louce před lesem a tak do samotného areálu lesa pouťový hluk nedoléhá. Mnoho stánků s místními specialitami a pochutinami, rovná se spousta chutí a vůní. Nastává však chtě nechtě trochu schizofrenní situace, kde zakotvit a kde za pivo svůj omezený rozpočet utratit. Čepuje se standardně v rámci slavností do poctivých litrových kameninových mázů, tedy kromě pšeničných piv, které mají své klasické půllitrové sklenice. Na nějaké obcházení a ochutnávání různých piv v malých dávkách to tudíž není.

Čepují se kromě pšeničných piv, běžná světlá piva, ale hlavně a především speciálně pro tuto slavnost vařená festivalová piva silnějšího rázu, odpovídající naší třináctce až čtrnáctce. Nutno říct, že se ve většině případů jedná o nefiltrovaná či kvasnicová poctivá pitelná piva. Zbývá tedy po dilematu, pro které pivo se rozhodnout, usednout pod nějakým tím listnáčem a pozorovat dění a nasávat atmosféru.

I přes exponovaný víkend a velkou návštěvnost, se naštěstí žádné davové šílenství nekoná. Každý si to své místo na nějaké lavici u některého z výčepů najde a fronty se nekonají. Místní restaurace a sklepy čepují jak místní piva z Forchheimských čtyř pivovarů, tak i z okolních venkovských a svůj výčep tu má i nedaleký norimberský Tucher jako jediný přítomný velkopivovar. Nastává tedy váhání a zmíněné dilema u kterého výčepu se usadit a co ochutnat. Nakonec padá volba na malý sklepní výčep místního forchheimského pivovaru Greif (http://www.brauerei-greif.de).

Nefiltrovaný keller festbier čepovaný přímo z dřevěného sudu do litrového mázu za cca 6 euro byl šťastnou volbou a svojí pitelností dokázal, že může i tuplák piva vypít ne moc trénovaný jedinec během krátké chvíle. Místo na malé terásce u stolů a lavic stlučených z obyčejných prken, přímo u malého sklepního výčepu s výhledem na okolní dění jsme vybrali dobře a tak nezůstává u jediného tupláku. Místní pivaři musí mít asi vypěstovanou mimořádnou odolnost, jinak lehce hrozí na takovém pitelném pivu závislost .

Pravda, ceny kolem 3 euro za půllitr už jsou na místní poměry vyšší, ale pořád nižší než v běžné hospodě velkoměsta, např.Vídni. Cena prostě jen odpovídá době festivalu a i silnějším speciálně navařeným festbírům. Hádám, že mimo festival se tady čepuje za nižší ceny.

Kellerberg je tedy neobyčejným místem, které stojí zato navštívit a to nejen během Annafestu, ale kdykoliv od jara do podzimu.

Fotogalerie:

sklepní vrch
#1 - sklepní vrch

sklepní vrch
#2 - sklepní vrch

sklepní vrch
#3 - sklepní vrch

sklepní vrch
#4 - sklepní vrch

sklepní vrch
#5 - sklepní vrch

skepní vrch
#6 - skepní vrch

výčep na sklepním vrchu
#7 - výčep na sklepním vrchu

restaurace na sklepním vrchu
#8 - restaurace na sklepním vrchu

sklepní vrch
#9 - sklepní vrch

anna fest
#10 - anna fest

sklepní výčep
#11 - sklepní výčep

sklepní výčep
#12 - sklepní výčep

sklepní výčep
#13 - sklepní výčep

anna fest
#14 - anna fest

sklepní výčep
#15 - sklepní výčep

restaurace na sklepním vrchu
#16 - restaurace na sklepním vrchu

město Forchheim
#17 - město Forchheim

tady už se pivo nevaří
#18 - tady už se pivo nevaří

Komentáře: 3      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.2
Hlasů: 3777

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2022 | Provozováno na RS MAXSOFT