Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Bavorská pivní Šumava

ZAHRANIČNÍ
17. 2. 2008 19:57 autor: tomas
Čtenářů: 8206 | Fotogalerie
Komentáře: 2
Při přemítání kam podniknout po dlouhém zimním pivně poznávacím půstu první jarní přeshraniční pivní cyklo expedici, padá volba na bavorskou část šumavy, jižneji od Železné Rudy. Spojení krásné krajiny a pivní pestrosti láká velmi a tak není proč váhat.

Následuje tedy mírně zrychlený přesun z matičky stověžaté, přes Plzeň s pořád stejně neuvěřitelným olezlým špinavým nádražím na jihozápad.

Dvě hodinky cesty západočeskou pivní pustinou, kompletně zamořenou plzeňským zázrakem utečou jak voda a už nás vítají hradby tajemných a krásných šumavských hvozdů.

Chvilka temna pod Špičákem a už se před námi otevírá staré známé železnorudské údolní panoráma. Na Špičáku končí většina výletníků , které samotná Železná Ruda s tržnicemi a night kluby logicky neláká, která však ale oplývá širokou nabídkou dostupného ubytování.

Alžbětín! Konečná!

Hraniční nádraží s dnes už opět opravenou výpravní budovou jejímž středem probíhá hranice. K vidění je i poučná výstavka starých fotografií z let kdy tady za vlády našich soudruhů spoluobčanů končil svět a pouhé přiblížení se těmto místům se rovnalo nedobrovolnému několikaletému neplacenému volnu v tom lepším případě, nebo roztrhání vlčákem v tom horším.

Ostnaté dráty a bdělé pohraničníky už dávno zavál prach dějin, ale pomyslná hranice dvou světů stále trvá. Nejenom přestup z ušmudlaného vlaku českých drah do nadstrandardní lokálky bavorských drah lesních, ale i přestup z kraje zoufalé pivní šedi do kraje o poznání pivně barevnějšího.

Jsme konečně v cíli a zároveň na startu cyklo tour de bier Bayerischer Wald v sympatickém městečku Regen na stejnojmené průzračné říčce.

První kroky vedou do místního běžného supermarketu, kam by se mohli čeští nákupčí jezdit školit jak by mohla - měla vypadat alespoň průměrně pestrá nabídka piva. S vědomím všelijaké a o víkendech bídné otevírací doby různých obchodů, kupujeme pár speciálů z místních okolních pivovárků. Dobrovolná zátěž hned na začátku cesty se nakonec ukáže jako prozíravý tah.

Místní rodinný pivovar Falter ( www.privatbrauerei-jb-falter.de) s výstavem cca 50000 hl. hned u řeky nás láká zrovna otevírající se pivovarskou hospodou, ale odoláváme. Jsme teprve na začátku, pár desítek kilometrů před námi a nohy nesmějí ztěžknout. Místní a jak se později ukáže, výborný lahvový weizenbier máme zakoupen a tak hurá na cestu do dalšího městečka. Nájezd na jakousi spojovací cyklostezku bohužel nenacházíme a tak po krajnici poměrně frekventované hlavní silnice supíme nahoru dolů, nahoru dolů krásnou šumavskou krajinou. Pár kochacích zastávek, výživných 20 kilometrů a jsme v celku fádním městečku Vietach. Pivovar ( http://gb-brauerei.de) vařící cca 30000hl. piva ročně nacházíme pod náměstím a už si prohlížíme za výlohou poměrně široký sortiment místních piv. Čas jde bohužel proti nám .

Je 12.30 a pivovarská prodejna zavírala ve 12 hod. Pivovarská hospoda nikde, místní nápojový obchod končil taky ve 12 hodin a jediný otevřený discont market místním pivem nečekaně zásobený není.

Co naplat, vyrážíme dál. Chuť místního piva nám tedy zůstane protentokrát utajena. Za krátký ostrý výjezd jsme odměněni dlouhým sjezdem a brzdíme až ve vesnici Teisnach. U malého nádraží nacházíme opět malý fungující pivovar, který by měl vařit cca 8000 hektolitrů ročně (http://www.brauerei-ettl.de). Opět si prohlížíme místní sortiment piva vystavený v jakési vytríně a opět jde proti nám bohužel nekompromisní otevírací doba.

Pivovarská restaurace v sousedství také momentálně nejeví známky provozu a tak bereme za vděk aspoň jediným zástupcem místního piva v jediném obchodě a to jen klasickým světlým. Znovu tedy pivně neuspokojeni míříme do třetí dnešní pivovarské zastávky, tentokrát už mimo silnici po nové cyklostezce. Slabých 6 kilometrů a jsme v další vesnici s pivovarem.

Pivovar Eck (http://www.brauerei-eck.de) je na samotě kousek od vesnice Böbrach a už na první pohled zajímavé místo, je ukázkou bavorské idylky v praxi. Usedlost s malým pivovarem vařícím cca 3000 hl. ročně, pensionem, restaurací a muzeem výroby tradičních šumavských bylinných kořalek.

Usedáme tedy konečně za stůl na malé pivní zahrádce s kapličkou a úmrlčími prkny za zády a schváceni kilometry v nohách bez nahlédnutí do nápojového lístku objednáváme weizenbier, který osvěží nejlíp. Už se nám to nese, ale co to! V lahvích?

A mnichovský Augustiner k tomu! Trochu překvapeni, že místní pivovar tedy nejspíš jako jeden z mála weizenbier nevaří.

Nu což. Augustiner patří k tomu lepšímu a na místní pivo také dojde. Bilanci tedy následně dorovnává místní ucházející pils a tmavé speciální pivo Pytláka kupujeme v lahvích na cestu.

Opravdu idylické místo, ale čeká nás ještě kus cesty a tak ač neradi musíme dál.

Dalších pár kilometrů jako na houpačce z kopce do kopce a jsme ve vesnici Drachselried. Vzhledem k přítomnosti několika pensionů se tady v sezóně nějaký život asi odehrává, ale nyní začátkem května je vesnice pustá jak po jaderném výbuchu .

Až podezřele ticho je i před místními pivovary. Ano pivovary! V malé vesnici jsou totiž hned dva a to hned vedle sebe a dokonce sdílejí i společný dvůr! Tak tomu tedy říkám pivovarská symbióza. Větší zámecký pivovar (http://www.schlossbraeu.de) s ročním výstavem cca 30000hl. je evidentně v lepší kondici i podle častých vývěsních štítu na hospodách, které jsme míjeli. Pivovarská restaurace je zavřená a je nejspíš jen sezónní záležitostí a pivovarskou prodejnu v tak ospalé vesnici bychom upřímně ani nečekali. Místní piva-pils, dunkel i weizen však máme takticky už zakoupené z Regenu .

Sousední na bavorské poměry celkem sešlý objekt malého pivovaru Falter, který vystavuje cca 5000hl. piva ročně, na první pohled nevykazuje známky činnosti, ale zaplněné přepravky na dvoře svědčí o tom, že i tady se ještě vaří. Už druhý dnešní pivovar jména Falter (motýl) je snad nějak majetkově propojen se svým jmenovcem z Regenu, ale na jeho piva jsme ještě v obchodech po cestě bohužel nenarazili a ani tady zjevně nebudeme úspěšní. Pivovarská hospoda otevírá navečer, což je pro nás co tu nebudeme nocovat bezpředmětné a tak pokračujeme do cíle dnešní etapy městečka Bodenmais.

Jak bylo v předešlých vesnicích pusto prázdno, tak tady ve sklářském městečku a letovisku pod šumavskými nejvyššími vrcholky to žije. Hotel vedle hotelu, zájezdové autobusy, motorkáři, turisti a pár nadšenců včetně nás na kolech. V obchodě ještě doplňujeme lahvovou sbírku z místních okolních pivovárků a po chvilce hledání nacházíme místní pivovar.

Hotel Adam v klasickém horském stylu a co je hlavní, s restauračním pivovarem ( http://www.adam-braeu.de) s výstavem cca 1000hl. Usedáme k posledním volným místům na jinak zaplněné terase a už před námi přistává místní helles. Dobré i když vcelku průměrné světlé pivo by normálně moc nenadchlo, ale po bezmála 60 kilometrech náročnějším šumavským terénem přijde vhod. Místní weizen bier už je o poznání zajímavější. Pivovar nabízí i sezónní speciály včetně podzimního silného bocku, ale pro dnešek už jsme místní nabídku vyčerpali. Motorák plánovaný na zpáteční cestu do Rudy nečeká a zakoupených lahvových speciálků máme k degustování ještě v zásobě dost. Rekapitulujeme uběhlý den a musíme uznat, že jsme čekali o něco víc. Na vině tomu byla především nekompromisní víkendová omezená otevírací doba pivovarských obchodů a i hospod v mimosezóně.

Večer ještě v Rudě v hospodě s vývěsním štítem Budvaru: Máte něco k jídlu? Není sezóna, nevaříme! Tak 2 piva! Pivo netočíme, není sezóna, máme jen plechovky. No tak plechovkový! Ochotný číšník s výrazem "nabízím Vám to nejlepší co tady mám"" otevírá plechovky 10% Gambrinusu.

Neprotestujeme. Dobře nám tak.

Co jsme tady taky jiného mohli čekat. Když jsme si na poslední zastávce v Bodenmaisu nad místním světlým pivem říkali, že na bavorské poměry tedy nic moc, tak tady nad vodovým prefabrikovaným produktem původem z Plzně vzdáleně připomínajícím české pivo, si říkáme: nebylo to jejich pivo vůbec tak špatné! Vždycky může být totiž ještě hůř.

Fotogalerie:

hospoda pivovaru Falter
#1 - hospoda pivovaru Falter

pivovar Falter v Regenu
#2 - pivovar Falter v Regenu

pivovar Falter v Regenu
#3 - pivovar Falter v Regenu

pivovar ve Vietachu
#4 - pivovar ve Vietachu

pivovar ve Vietachu
#5 - pivovar ve Vietachu

hospoda pivovaru Ettl
#6 - hospoda pivovaru Ettl

pivovar Ettl v Teisnachu
#7 - pivovar Ettl v Teisnachu

pivovar Ettl v Teisnachu
#8 - pivovar Ettl v Teisnachu

Pivovar Eck v Böbrachu
#9 - Pivovar Eck v Böbrachu

pivovar Eck
#10 - pivovar Eck

pivovar Eck
#11 - pivovar Eck

sortiment pivovaru Eck
#12 - sortiment pivovaru Eck

zahrádka pivovaru Eck
#13 - zahrádka pivovaru Eck

hospoda pivovaru Eck
#14 - hospoda pivovaru Eck

dvůr pivovaru Eck
#15 - dvůr pivovaru Eck

úmrlčí prkna
#16 - úmrlčí prkna

zámecký pivovar Drachsenried
#17 - zámecký pivovar Drachsenried

zámecký pivovar nás vítá
#18 - zámecký pivovar nás vítá

dva pivovary na 1 dvoře
#19 - dva pivovary na 1 dvoře

pivovar Falter v Drachsenriedu
#20 - pivovar Falter v Drachsenriedu

pivovar Falter
#21 - pivovar Falter

hospoda zámeckého pivovaru
#22 - hospoda zámeckého pivovaru

varna zámeckého pivovaru
#23 - varna zámeckého pivovaru

pivo v pivovárku Adam
#24 - pivo v pivovárku Adam

hotel a pivovárek Adam v Bodenmaisu
#25 - hotel a pivovárek Adam v Bodenmaisu

hotel a pivovárek Adam
#26 - hotel a pivovárek Adam

pár úlovků
#27 - pár úlovků

Komentáře: 2      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.2
Hlasů: 3488

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2022 | Provozováno na RS MAXSOFT