Detail článku
Pivní město Bamberg II
ZAHRANIČNÍPokračování stručného popisu dalších pivovarů v Bambergu, kterých je na nevelké město celkem hned neuvěřitelných deset.Ob jeden dům od slavné Schlenkerly také na Dominikanerstrasse je nejnovější zářez na pažbě místního pivovarnictví a to jediný novodobý restaurační pivovárek Ambräusianum (http://www.ambraeusianum.de). Členitý prostor s krytým dvorkem v historickém domě, starý pěkný interiér je doplněn moderními prvky a měděnou varnou. Pivovárek je vzhledem k o něco vyšším cenám kolem 3 euro za 0,5 l piva a lokaci zaměřen spíše na turistickou klientelu. Poměrně konzervativní výběr jinak velmi dobrého nefiltrovaného piva (jen weizen bier, dunkel a helles) .
Nedaleko v křivolakých uličkách plných krásných starých hrázděných domů je v ulici Obere Mühlbrucke další várečné místo s tradicí sahající někam do 16. století a to historický pivovar Kloster (http://www.klosterbraeu.de). Malý pivovárek v rodiném vlastnictví s cca 1500hl ročním výstavem. Místo ze kterého dýchá historie a atmosféra normální neturistické hospody je díky místním štamgastům stále přítomná. Opět klasické uspořádání s restaurací, krytým dvorkem a letní terasou. Několik druhů piva včetně zimních silnějších bocků se distribuuje v patentních lahvích.
K dalším pivovarům je nutný přesun zpět přes řeku směrem k nádražní čtvrti konkrétně do Obere Königstrasse kde jsou 2 pivovary hned naproti sobě. První z nich Spezial (http://www.brauerei-spezial.de) je podobný uspořádáním i historií pivovaru Kloster. Vaří se něco kolem 6000 hl.ročně. Druhé místo ve městě vařící Rauchbier a opět v několika variantách. Je o něco méně nakouřenější než Schlenkerla a tak pro pivaře teprve se s tímto stylem seznamující i vhodnější. Čepuje se taktéž samospádem z dřevěných soudků, nechybí výčepní okénko na chodbu pro 1 pivo na stojáka a konečně pivovarský dvůr kde je možné za vůně linoucí se z varny posedět.
Hned naproti sídlí už od dob třicetileté války pivovar Fässla (http://www.faessla.de), který vaří ročně asi 13000hl. piva. Poslední do party bamberských fungujících historických pivovarů. Rozlehlá členitá normální tradiční hospoda, vlastní hotel, dvorek kde je možné za cinkotu lahví ze sousední stáčírny posedět či postát a tak jako v ostatních pivovarech i tady je výčep piva přímo z dřevěných sůdu. Za zmínku kromě obligátního průměrného pilsu stojí velmi dobrý weizenbier Weizla, kellerbier Zwergla nebo na podzim vařené nejsilnější bamberské pivo 21% Bambergator.
Posledním pivovarem ve městě je pivovar Kaiserdom ( http://www.kaiserdom.de).
Největší místní pivovar s výstavem kolem 200000hl ročně, založený začátkem 18.století byl původně malým pivovárkem v centru. V roce 1969 byl postaven nový velký moderní pivovar na okraji města v Breitacker strasse. Stěžejním pivem je pils, který doplňují pšeničná a tmavá piva. Ač největší, není paradoxně v hospodách ve městě prakticky vidět a kdo chce ochutnat má tak na výběr pátrat po lahvovém a nebo navštívit pivovarskou hospodu se zahrádkou přilehající k pivovaru.
V Bamberku je zajímavých míst stojících za návštěvu hodně. Ať už samotné pivovary, tradiční starobylé hospody, stromy stíněné pivní zahrady nebo třeba pivní muzeum .
Není tedy možné a ani nebylo cílem vše podrobně obsáhnout v 1-2 článcích. K jednotlivým zajímavým bamberským pivním místům se budeme dále vracet.
Informace k článku
Více z kategorie ZAHRANIČNÍ