Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Slavnosti pivovaru ve Zhořelci

ZAHRANIČNÍ
10. 7. 2008 00:00 autor: tomas
Čtenářů: 4708 | Fotogalerie
Komentáře: 17
Zhořelec (Görlitz), hezké zachovalé historické a dnes už po období NDR úpadku, do krásy znovu opravené město, nacházející se asi 50km severně od Liberce, je s počtem cca 60 tis. obyvatel největším městem hornolužického kraje, kraje obývaného už po staletí významnou cca 60 tisícovou srbsky hovořící menšinou.

Po 2. světové válce bylo po posunutí polských hranic k řece Nise, rozděleno velké město vejpůl a menší část města s asi 30 tis. obyvateli se ocitla na území Polska a nese dnes název Zgorzelec.

Na německé straně zůstal stát místní pivovar Landskron, který se nachází na okraji městského parku (kde se nachází mimo jiné pitoreskní dětská železnice včetně malého nádraží) a po celkové rekonstrukci funguje dál i pod nadnárodní dánskou pivovarskou skupinou Carlsberg a svým ročním výstavem cca do 250000 hl. patří v rámci Saska ke středně velkým pivovarům. Byl založen v roce 1869, před válkou už vařil ročně tehdy významných 100000hl. piva a v roce 1988 za éry národního podniku uvařil se svojí pobočkou, dnes už zrušeným pivovarem v nedaleké Žitavě, později už nepřekonané rekorní množství piva kolem 540000 hl.

V současnosti se vaří stabilně 5-6 druhů piva, nejvíce opravdu výborný pilsener, ale i dobrý klasický světlý sladovější helles, bavorskem inspirovaný kvasnicový svrchně kvašený velmi dobrý weizen, černý dobrý i když ne nějak výrazný 10% -Pupen-Schultzes-Schwarzes, 11% světlý Lausitzer Kindl nebo 13% světlý ležák Ein Schleisier. Během roku pak další sezónní speciály jako jarní 16% Maibock nebo podzimní Goldbock a další. V německu velmi oblíbený Radler (citronová limonáda-pivo) nebo Diesel (cola-pivo) nepočítám. Piva pod značkou Landskron jsou v okolním kraji všudypřítomná a pivovar má v regionu velmi silnou pozici.

Příkladně opravené původní budovy pivovaru, typického to saského továrního vzhledu konce 19.století z červených neomítaných cihel, udržovaná tradiční výroba spilka a sklep (18 m hluboko) a hlavně zajímavý sortiment piva, to vše si získalo mé sympatie a tak jsem se rozhodl navštívit letošní brauerei fest, aneb den otevřených dveří a porovnat jak si stojí pivovarníci bývalé NDR oproti pivovarníkům z bývalé ČSSR.

A nutno říct, že ty 4 eura vstupného (jinak cena 2 piv v místní hospodě), ve kterém bylo ještě zahrnuto 1 pivo zdarma, za návštěvu rozhodně stály. Kromě 1 stánku před branou pivovaru, kde se čepovalo do kelímků, se u všech několika dalších výčepech v areálu pivovaru čepovalo výhradně do půllitru 0,4 l, respektive do 0,5l sklenice (weizen) na zálohu 1 euro, pivo za cenu 2 euro. Bohatý program sahající od hlavního pódia s Rock-Pop muzikou pro mladší, přes 2 pódium s nějakou tou muzikou pro starší a pokročilé, po jednu nepoužívanou pivovarskou halu, která slouží i během roku různým kulturním akcím a která hostila dětskou diskotéku. Samozřejmě spousta jídla včetně různých místních specialit, prodej různých řemeslných výrobků v pěkných stáncích připomínajících staré povozy a pár dětských pouťových atrakcí. Všechny pivovarské provozy (včetně staré varny změněné na pěkné návštěvnické centrum , se starými fotografiemi a původními pivovarskými artefakty, kde je možné se dozvědět něco z bohaté historie pivovaru a i těch okolních zaniklých - například Žitavského) volně přístupné, kde byl ale vždy nějaký zaměstnanec přítomný a schopný podat výklad. To na co se stála jedna z menších front a co jsem v čechách dosud nikde neviděl, byla možnost zkompletovat si (nasadit třmenový uzávěr a nalepit si podepsanou etiketu) a na ruční stáčečce si stočit za 2,50 euro hezkou patentní lahev jako suvenýr. Pohodová organizačně dotažená akce, po níž je nutno upřímně uznat, že naši bývalí soudruzi jsou přeci jen (díky třeba čepováním do skla na místo kelímků, nebo celkovou preciznější propracovaností) o nějaký ten kus dál.

Ve městě, jehož krásné opravené historické centrum rozhodně stojí za návštěvu, je možné natrefit i na 2 malé restaurační pivovary, ale ani jeden z nich bohužel za návštěvu moc nestojí.

První se nachází ve 4 hvězdičkovém hotelu Bon Apart v centru na Elisabeth strasse 41 v jakémsi hotelovém baru, se záhadnou otevírací dobou, jehož piva jsem vzhledem k momentálnímu uzavření baru v době mé návštěvy neochutnal, ale už z letmého pohledu bylo patrné, že vaření piva je spíše jen pro okrasu.

Druhý místní malý pivovárek je na vcelku sympatickém místě starého mlýna přímo u hraniční řeky s pěknou malou útulnou hospůdkou, zahrádkou a terasou, která hostí hraniční patník. Pěkné místo zvlášť v létě, ale s nepochopitelně stabilně kyselým nedobrým pivem. Při první návštěvě jednou v zimě jsem to přičítal nízké výtoči ve spíše letním sezónním podniku a rozhodl se dát pivovárku ještě šanci, ale ani tentokrát už v letní sezóně, místní kyselé pivo (pils) čepované do pěkného kameninového džbánku, nestálo na nic a za 2,50 euro už vůbec ne. Škoda, protože pěkné místo v parku u řeky jinak za návštěvu stojí.

Když ve Zhořelci na pivo, tak tedy raději na Landskron.

Ostatně pokud by omrzelo saské pivo, není nic jednoduššího než přejít most do Polska a vybrat si v místní pivem dobře zásobené večerce Žabce, nebo některém supermarketu nějaké to pivo polské.

http://www.bon-apart.de

http://www.obermuehle-goerlitz.de

http://www.landskron.de

Fotogalerie:

pivovarský dvůr
#1 - pivovarský dvůr

varna a sklepy
#2 - varna a sklepy

stará strojovna
#3 - stará strojovna

pivovarský dvůr
#4 - pivovarský dvůr

alegorický vůz
#5 - alegorický vůz

stylový výčep
#6 - stylový výčep

stará varna
#7 - stará varna

stará varna - návštěvnické centrum
#8 - stará varna - návštěvnické centrum

stará varna
#9 - stará varna

stará varna
#10 - stará varna

nová varna
#11 - nová varna

nová spádová varna
#12 - nová spádová varna

spilka
#13 - spilka

ležácký sklep
#14 - ležácký sklep

lahvovna
#15 - lahvovna

lahvovna
#16 - lahvovna

ruční stáčečka patentních lahví
#17 - ruční stáčečka patentních lahví

naplň si svojí lahev
#18 - naplň si svojí lahev

naplň si svojí lahev
#19 - naplň si svojí lahev

dvůr
#20 - dvůr

staré povozy
#21 - staré povozy

pivovarský dvůr
#22 - pivovarský dvůr

pivovarský dvůr
#23 - pivovarský dvůr

pivovarský dvůr
#24 - pivovarský dvůr

pivovarský dvůr
#25 - pivovarský dvůr

pivovarský dvůr
#26 - pivovarský dvůr

lahvové
#27 - lahvové

pozor vlak !
#28 - pozor vlak !

pivovárek na hranici
#29 - pivovárek na hranici

pivovárek ve starém mlýně
#30 - pivovárek ve starém mlýně

Švejkova hospoda
#31 - Švejkova hospoda

hotel s malým pivovárkem Bon Apart
#32 - hotel s malým pivovárkem Bon Apart

staré město
#33 - staré město

nový most do Polska
#34 - nový most do Polska

staré město
#35 - staré město

terasa u hraniční řeky
#36 - terasa u hraniční řeky

vysloužilé obří rypadlo u zatopeného lomu vedle  města
#37 - vysloužilé obří rypadlo u zatopeného lomu vedle města

pivovárek ve mlýně
#38 - pivovárek ve mlýně

pivovárek ve mlýně
#39 - pivovárek ve mlýně

Komentáře: 17      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Saské Švýcarsko pivním pohledem

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 2.1
Hlasů: 1442

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2018 | Provozováno na RS MAXSOFT