Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Telegraficky z Bavorska

ZAHRANIČNÍ
28. 8. 2008 23:38 autor: tomas
Čtenářů: 8954
Komentáře: 1
Zatímco malé hospodské pivovárky rostou jako houby po dešti, situace některých středně velkých pivovarů není vůbec dobrá. Důkazem je několik letošních uzavírek pivovarů.

Ve městě Hof v blízkosti českých hranic fungovalo ještě vloni 5 středně velkých a větších pivovarů. Letos už to jsou jen tři. Bürgerbräu (měšťanský pivovar), který vařil ještě před lety ročně kolem 200000 hl. (vloni už jen kolem 50000 hl.) neustál ve velké konkurenci rapidně klesající výstav piva a zkrachoval. Z původní zajímavé palety piv včetně pšeničného, se vaří pod původním názvem jen pilsner v místním pivovaru Scherder (50% procent akcií patří koncernu Heineken). Jaký bude osud pěkného pivního muzea, které bylo součástí pivovaru, není zatím známo. Do pivovaru Scherder byla letos převedena i výroba piva z dalšího místního uzavřeného pivovaru Falter, který se mohl chlubit velmi dobrým pšeničným pivem a vařil naposledy kolem 15000 hl.

V Ingolstadtu, městě známém automobilkou Audi, skončil místní větší pivovar Ingobräu.

V Pasově, městě na Dunaji, končí k 31.10. pivovar Peschl, jeden z 5 místních pivovarů, který má roční výstav kolem 20000 hl. a ve městě patří k těm menším. Důvodem je propad prodejů a zdražování surovin. V historických budovách na břehu řeky zůstane už asi jen restaurace s terasou. Některá piva se budou pod stejnou značkou vařit v nedalekém klášterním pivovaru v Aldersbachu.

Ve franckém městě Bayreuth poblíž českých hranic, fungovalo před pár lety 5 pivovarů a letos už jen 3. Výroba piva v Akciovém pivovaru byla ukončena a převedena do sousedního pivovaru Maisel. Piva se tam pod stejnou značkou vaří dál. V akciovém pivovaru už funguje jen muzejní expozice v pískovcových ležáckých sklepích a krásná historická zahradní restaurace. Ve městě letos ukončil překvapivě činnost i moderní měšťanský pivovar Schinner situovaný v průmyslové zóně na okraji města a vařící cca 50000 hl. Některé druhy piva této značky jsou nově vařena ve velkém pivovaru Kaiser v blízkém městečku Neuhaus an der Pegnitz.

Bamberg, známé pivovarské francké město brzy přijde nebo už přišlo o jeden z 10 pivovarů. Místní druhý největší pivovar Maisel, který vařil naposledy kolem 50000hl. piva v několika druzích, pro insolventnost končí a historická budova pivovaru bude pravděpodobně přestavěna na byty. Některá piva této značky budou nejspíš existovat dál, ale budou vařena jinde.

V Norimberku, respektive příměstském Fürthu, bude brzy zastaven provoz ve starém pivovaru Tucher a výroba piva bude převedena do nového velkého pivovaru postaveného u již stávajících stáčíren v průmyslové zóně mezi Fürthem a Norimberkem.

Z celkového počtu cca 600 bavorských pivovarů ukončilo letos činnost už asi 10 dalších malých pivovarů. Celkový počet pivovarů tak dorovnávají nově vznikající malé domácí a hospodské pivovárky.

Z důvodů vysoce konkurenčního prostředí, stále se zdražujících energií a surovin, bude trend uzavírání středně velkých pivovarů se špatnou ekonomickou situací nejspíš pokračovat. Pozitivní je snad jen fakt, že značky piva ze zrušených pivovarů, nemizí většinou z trhu úplně, ale piva se vaří se stejnou recepturou jinde.

V čechách je naproti tomu zdá se, zatím zdánlivý klid před bouří.

Komentáře: 1      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 4118

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT