Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Mnichovské pivovárky II

ZAHRANIČNÍ
19. 9. 2008 20:48 autor: tomas
Čtenářů: 9872 | Fotogalerie
Komentáře: 0
Letošní Oktoberfest právě klepe na dveře a pro mnohé z nás to bude v Mnichově tradičně o pivu bez nás. Když už tedy bude po 14 dnů Mnichov hlavním bodem v hledáčku pivařů a mnozí neodolají volání dálek, proč se potom nepodívat na zoubek třem místním pivovárkům, které mohou být klidným azylem oproti babylónu jménem Oktoberfest.

O malých pivovarských podnicích v centru města na těchto stránkách už řeč byla a tentokrát pivní cesty povedou na místní periférie, které jsou v mnichovském případě velmi zajímavé.

Prvním moc pěkným pivním azylem je vesnice Pullach na jižním okraji města, respektive místní železniční stanice. Ne tedy běžná nádražní restaurace, ale pro Deutsche bahn už nepotřebná nádražní budova přestavěná na regulérní restaurační pivovárek Isar bräu pojmenovaný podle blízké řeky. Hezký prostor restaurace s dominující mědí obloženou varní soupravou, letní zahrádkou a ke kolejišti přilehající terasou je příjemným místem k popíjení místního staničního pšeničného piva. Místní weissenbier polotmavé barvy (5,4% alc.) je špičkou svého druhu. Lahodné osvěžující pivo za místně obvyklé ceny (0,3 za 2,10 euro a 0,5 l za 3,20), je jediným stabilně vařeným pivem kromě různých sezónních speciálů. Sortiment dále doplňuje čepovaný nefiltrovaný helles bier a další lahvová piva pivovaru Hofbräuhaus z jihobavorského Traunsteinu. Tento pivovar je i majitelem nádražního pivovárku. Zaběhlý a oblíbený pivovárek stojí rozhodně za návštěvu díky skvělému pivu i výbornému spojení městskou železnicí S 7(stanice Grosshesselohe) přímo z centra města.

Další a v tomto případě sesterský podnik (majitelem pivovárku je také pivovar Hofbräuhaus z Traunsteinu) je pivovárek Flieger (letec) na opačném okraji města ve vesnici Feldkirchen u starého mnichovského letiště. Kousek od místní zastávky železnice a S-bahnu, na hlavní ulici (Sonnenstrasse 2), se mezi všedními venkovskými domky nachází pěkná cihlová budova starého lihovaru, který byl v roce 1991 přestavěn na malý pivovar. Velmi hezký útulný prostor restaurace jíž vévodí lesknoucí se varna, je v duchu svého jména a s odkazem na nedaleké staré letiště vyzdoben modely letadélek a je taktéž milým místem k ochutnání místního a opět skvělého pšeničného piva. Výborné pitelné pivo podobného charakteru i barvy jako ve zmíněném nádražním pivovárku, je také skvělým příkladem svého druhu a i ceny jsou obdobné. I zde se vaří stabilně pouze pšeničné pivo a nabídku doplňují lahvová piva z mateřského pivovaru. Sem se pár minut cesty z centra města pohodlným příměstským vlakem rozhodně vyplatí.

Třetí pivovar jsem zařadil mezi mnichovské pivovary, i když z centra města je vzdálený dobrých 40 kilometrů a náchází se u města Freising. Proč tedy Mnichovský ? Nachází se totiž přímo v areálu supermoderního mnichovského letiště.

Novodobé restaurační pivovary vznikají na nejrůznějších místech a i zmíněné podniky (staré nádraží, starý lihovar) jsou toho důkazem. Jenom v hlavním pivním městě je ale fungující pivovar i na letišti. V jednom rohu postmoderní futuristické letištní dvorany Terminálu 2, plné skla a oceli, se tak nachází klasická bavorská pivní zahrádka se stromy a tradiční májkou, která dává turistům na vědomí, že právě přistáli v pivním velkoměstě. Air bräu je moderní pivovárek založený v roce 1999, jehož architekt ale nebyl vyznavačem pomíjivého studeného minimalismu, ale s pomocí dřeva a mědi vytvořil příjemné místo, které je výbornou alternativou jinde na letištích se nacházejících všemožných sterilních bister a fast foodů. Příjemně překvapí i ceny piva (0,5 l za 2,30 a litrový máz za 4,60 euro), které jsou nejenže o cca třetinu nižší než běžně ve městě, ale hlavně mnohem nižší než v jiných letištních restauracích. Pražské superpředražené letište budiž zářným příkladem. Místní nefiltrovaná piva nejsou sice nijak extra vyjímečná, ale svojí dobrou pitelností rozhodně potěší a jak už bylo řečeno, jsou rozhodně lepší volbou než předražené lahvové pivo nějaké obligátní značky, které bývá většinou doménou podobných letištních zařízení.

Vaří se ročně cca 2500 hl. pšeničného piva Kumulus, světlého hellesu Flieger-Quell (letecký zdroj) a během roku pak třeba zimního silného bocku Aviator, tmavého pšeničného piva Mayday či vánočního piva Krampus.

Běžný pivní turista, který podnikne pivní cestu Mnichovem asi na poměrně vzdálené letiště nepojede a zůstane u mnohých pivních lákadel ve městě. Mít ale přes místní letiště cestu, byl by hřích se v tomto příjemném místě na 1-2 piva nezastavit.

http://www.airbraeu.de

www.fliegerbraeu.de

www.isarbraeu.de

Fotogalerie:

pivovárek Isar
#1 - pivovárek Isar

pivovar namísto nádraží
#2 - pivovar namísto nádraží

varna v Isar bräu
#3 - varna v Isar bräu

Isar bräu
#4 - Isar bräu

pšeničné pivo v Isar
#5 - pšeničné pivo v Isar

Isar bräu
#6 - Isar bräu

pozor vlak!
#7 - pozor vlak!

pivovárek Flieger ve Feldkirchenu
#8 - pivovárek Flieger ve Feldkirchenu

pivovárek Flieger
#9 - pivovárek Flieger

varna
#10 - varna

pšeničné pivo ve Flieger bräu
#11 - pšeničné pivo ve Flieger bräu

Flieger bräu
#12 - Flieger bräu

Flieger bräu
#13 - Flieger bräu

Air bräu na letišti
#14 - Air bräu na letišti

výčep letištního pivovaru
#15 - výčep letištního pivovaru

pšeničné pivo na letišti
#16 - pšeničné pivo na letišti

potemnělá varna
#17 - potemnělá varna

zahrada letištního pivovaru
#18 - zahrada letištního pivovaru

pivní zahrada letištního pivovárku
#19 - pivní zahrada letištního pivovárku

pivovárek Flieger
#20 - pivovárek Flieger

letištní dvorana
#21 - letištní dvorana

Komentáře: 0      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 4390

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT