Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Mnichovský Oktoberfest

ZAHRANIČNÍ
1. 10. 2009 21:37 autor: tomas
Čtenářů: 15187 | Fotogalerie
Komentáře: 3
Tak jako každý rok touto dobou přišel čas na mnichovský festival Oktoberfest, zasvěcený chlastání a krkání, jak tuto akci neváhal trochu bulvárně a neférově označit v titulku svého článku jinak solidní časopis Týden.

Tiskové agentury a média zárověň jako každý rok vydaly zprávy o rekordech spojených s touto akcí, ať už je to počet návštěvníků, vypitého piva či množství snědeného jídla.

Nejen škarohlídi mohou namítnout, že je to akce, kde je hlava na hlavě, opravdu se chlastá 1 liga, točí se pivo pod míru za nekřesťanské peníze a budou mít ve všech argumentech v zásadě pravdu. Oktoberfest je ale hlavně o velkolepé atmosféře, která v pokročilejších hodinách strhne i toho největšího puristu a o tom a ničem jiném celý Oktoberfest jakožto snad největší světová společensko-pivní zábava je.

Už cestou vlakem nastupovaly v městečkách vzdálených ještě nějakých 200 km od Mnichova dámy v dirndlech a pánové v lédrhóznách, aby nás tak utvrdily v tom, že naše cesta vede správným směrem a děje se opravdu něco velkého. Hlavní mnichovské nádraží pak už připomínalo válečné tažení a pro nekonečný proud tisícovek lidí byl směr a cíl cesty jasný.

Nedaleká Terezinina louka.

Rozlehlá pláň zaplněná obřími stany, či spíše velkými pavilony jednotlivých pivovarů, obřím lunaparkem plným klasických i nejnovějších futuristických atrakcí, či bezpočtem stánků a dočasných, fortelně vyhlížejících restaurací s nabídnou ryb, kuřat, klobás a dalšího opravdu nepřeberného až opulentního množství různých pochutin, samozřejmě za vyšší festivalové ceny, ale s tím už se tak nějak dopředu počítá.

Na akci se čepuje pivo jen z pětice velkých místních mnichovských pivovarů: Paulaner - Hacker Pschorr, Löwenbrau, Höfrau, Spaten a Augustiner a pivo se točí pouze a jen v obřích stanech a jejich předzahrádkách, vyjma snad jediného výčepu pšeničného piva Paulaner u hlavního vstupu (za 5 euro půllitr do sklenic na zálohu 3 euro).

S tím souvisí jedno důležité úskalí celé akce a to to, že ten kdo přijde jen tak na blint bez rezervace místa k sezení například odpoledne o víkendu, tak má jednoduše smůlu a užije si Oktoberfest prakticky bez piva, protože po nějaké 14 hodině už není prakticky šance najít volné místo k sezení a mimo stoly obsluha pivo nepodává stejně jako je zakázáno chodit s tupláky ven ze stanů. Na vše dohlíží korektní, ale neoblomná ochranka u vstupů, která z bezpečnostních a pochopitelných důvodů (média zmínila i zprávu o zadržení jakýchsi záškodníků spojených snad se samotnou Al Kájdou) prohlédne batohy a tašky každého při vstupů do stanů a pozornosti neujde i třeba balená voda, která skončí nemilosrdně v koši. Návštěvník znalý i velkých českých hudebních festivalů je ale na toto zvyklý a něco takového už dnes nepřekvapí. Nepřekvapí samozřejmě ani perfektní organizace a i fortelné zpracování a výzdoba všech stanů či stánků s jejichž výrobou a stavbou si musejí řemeslníci doslova vyhrát. Právě i v nádherné výzdobě stanů - hal, které připomínají spíše obří restaurace s obsluhou, je celá akce jedinečná a nemá konkurenci.

Pro mne i kolegu byl Oktoberfest premiérou a tak došlo díky naší nevědomosti právě bohužel jen na jeden tuplák piva, který se dal ještě před polednem u volných stolů objednat. Nádherně vyzdobený stan (stejně jako všechny ostatní stany) pivovaru Höfbrau poskytl první azyl a první a zároveň poslední pivo. Výrazně sladový a překvapivě na svoji stupňovitost (ekvivalent naší cca třináctky) řidší Höfbrau Oktoberfest vyloženě nenadchnul, ale lehce se pít dal a úplně nezklamal. Standardní bavorská velkoprodukce (stejně jako z ostatních mnichovských velkých pivovarů) ostatně ani nepatří krom několika vyjímek k tomu nejlepšímu, reprezentativnímu vzorku bavorského piva. Pitelnější Hacker Pschorr Oktoberfest (ochutnaný paradoxně v pražském Pivním klubu za mnichovskou cenu) nebo lahvový Augustiner Oktoberfestbier zakoupený na nádraží, ale trochu chuťově vylepšili mnichovské pivní skóre.

Poté už následovala postupná prohlídka většiny nádherně vyzdobených stanů a dřevěných hal (s kapacitou cca 6000-10000 míst k sezení), ve kterých už v brzkém odpoledni byla atmosféra, která by se dala krájet. Jak to muselo vypadat večer, kdy ztratil zábrany díky silnému pivu snad každý, už si jen domýšlet.

Už od prvních tónů každé známější lidovky či pop songu hraného kapelou na vyvýšeném pódiu začínala vždy doslova euforie a válečná vřava, mnozí návštěvníci mnoha národností, vyznání a barvy pleti opusili lavice a zaujmuli místa k tanci na stolech, mezi tím vším se proplétali prodavači preclíků, klobouků, triček, ředkviček či kmitaly dámy s pivem a obsluha balancující táci s jídlem nad hlavou.

Ne kvůli pivnímu objevování a degustacím, ale kvůli husí kůži a příjemnému mrazení, které vyvolala vypuknuvší všeobecná euforie například v tradičním stanu Hippodrome při bavorské verzi písně Škoda lásky a jiných a jiných flácích, stojí na Oktoberfest vyrazit, protože tady se snadno zapomene na všechny hospodářské krize i problémy a přes všudypřítomné předražené (i na bavorské poměry, 8,50-8,70 euro za litrový máz) podmíráky, jsme se s kolegou sledujíce nabitý stan a les rukou s pivy nad hlavou, oba ujistili v tom, že tady jsme nebyli naposled.

I když jsem normálně příznivcem spíš komornějších akcí, tak jednou za rok či za několik let stojí rozhodně za to rozbít prasátko a Oktoberfest zažít osobně.

Na pivo nakonec také došlo, i když už mimo areál, neb hned přes silnice se nachází restaurační pivovar Hacker Pschorr s tuplákem piva toho dne o euro levnějším než v areálu Oktoberfestu, další příjemná pivní zahrada, o dva bloky dál pivovar Augustiner s velmi pěknou pivovarskou restaurací, či za mostem přes nádraží se nacházející velká pivní zahrada Augustiner Keller, kde byly ceny taktéž příznivější, i když mne tam tentokrát trochu zklamala absence mnou oblíbeného a chutného Lageru Augustiner a přítomnost jen vodovějšího Edelstoffu (taková tamní světlá desítka) byť čepovaného z dřevěného sudu a nabídka pšeničného piva rozlévaného jen z lahví, což je pravda ale zvykem prakticky všude a je to možná koneckonců i lepší, než pít pivo ze 3 dny roztočeného sudu..

Oktoberfest, jakožto obří lidovou veselici a zábavu, která si nehraje na nic jiného, si tak určitě rád ještě někdy zopakuji, ale raději jen s rezervací místa k sezení, či příchodem hned z rána (pivo se točí ve stanech od 10, respektive 9 hodin!) nebo ve všední den, aby také došlo na důležitou věc a to točené pivo ve více exemplářích.

http://www.oktoberfest.de

Fotogalerie:

Oktoberfest kolo
#1 - Oktoberfest kolo

pán s flašinetem
#2 - pán s flašinetem

každý máme nějaké koníčky
#3 - každý máme nějaké koníčky

stan pivovaru Hofbräuhaus
#4 - stan pivovaru Hofbräuhaus

a jeden z jeho výčepů
#5 - a jeden z jeho výčepů

promenáda mezi stoly
#6 - promenáda mezi stoly

typická bavorská holka
#7 - typická bavorská holka

prodavač klobouků
#8 - prodavač klobouků

a prodavač ředkviček
#9 - a prodavač ředkviček

atmosféra uvnitř stanu
#10 - atmosféra uvnitř stanu

průčelí stanu - pavilonu
#11 - průčelí stanu - pavilonu

 a další pivovaru Augustiner
#12 - a další pivovaru Augustiner

v hale pivovaru Augustiner
#13 - v hale pivovaru Augustiner

slavnostní průvod
#14 - slavnostní průvod

jeden z výčepů
#15 - jeden z výčepů

mnichovské vykulení
#16 - mnichovské vykulení

aneb výměna sudů u venkovního výčepu
#17 - aneb výměna sudů u venkovního výčepu

vyhlídková věž
#18 - vyhlídková věž

netočilo se jen pivo
#19 - netočilo se jen pivo

knedlíkárna
#20 - knedlíkárna

stan pivovaru Paulaner
#21 - stan pivovaru Paulaner

a Löwenbrau
#22 - a Löwenbrau

na terezinině louce je dnes živo
#23 - na terezinině louce je dnes živo

ne každý se dnes baví
#24 - ne každý se dnes baví

ve stanu pivovaru Löwenbrau
#25 - ve stanu pivovaru Löwenbrau

bylo veselo
#26 - bylo veselo

lví výčep
#27 - lví výčep

paní preclíkářka
#28 - paní preclíkářka

a paní servírky
#29 - a paní servírky

pavilon klobás a buřtů
#30 - pavilon klobás a buřtů

a další jídelní pavilon
#31 - a další jídelní pavilon

stan pivovaru Paulaner
#32 - stan pivovaru Paulaner

s kapelou
#33 - s kapelou

výdejna jídel
#34 - výdejna jídel

pivaři z dálného východu
#35 - pivaři z dálného východu

slečna preclíkářka-pochůzkářka
#36 - slečna preclíkářka-pochůzkářka

chlapec to s pivem trochu přehnal
#37 - chlapec to s pivem trochu přehnal

ve stanu pivovaru Spaten
#38 - ve stanu pivovaru Spaten

a jeden z výčepů
#39 - a jeden z výčepů

tady je dnes také plno
#40 - tady je dnes také plno

výčepní ve stanu Spaten
#41 - výčepní ve stanu Spaten

stylová výzdoba
#42 - stylová výzdoba

lahůdkářství
#43 - lahůdkářství

a prodejna mázů
#44 - a prodejna mázů

rauch pauza personálu
#45 - rauch pauza personálu

střízlivěcí palouk
#46 - střízlivěcí palouk

zaplněný stan Hippodrome
#47 - zaplněný stan Hippodrome

z balkonu
#48 - z balkonu

nashledanou
#49 - nashledanou

výčep pšeničného piva Paulaner
#50 - výčep pšeničného piva Paulaner

prodej suvenýrů
#51 - prodej suvenýrů

mnichovská zahrádka
#52 - mnichovská zahrádka

v restauračním pivovaru Hacker Pschorr
#53 - v restauračním pivovaru Hacker Pschorr

hospoda v pivovaru Augustiner
#54 - hospoda v pivovaru Augustiner

sváteční povoz
#55 - sváteční povoz

a zástupy lidí jdoucích od nádraží
#56 - a zástupy lidí jdoucích od nádraží

výčep v zahradě Augustiner keller
#57 - výčep v zahradě Augustiner keller

pokladny
#58 - pokladny

nedělní siesta na zahradě
#59 - nedělní siesta na zahradě

a svoz tupláků
#60 - a svoz tupláků

Komentáře: 3      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 8000

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT