Detail článku
Kout u Prahy
DOMÁCÍKout na Šumavě a tamní pivovar se sice nachází na Chodsku, ale při chuti na výborné pivo není nutné cestovat až do kraje Koziny a Lomikara, i když pěkný kraj pod Čerchovem za návštěvu rozhodně stojí.Aspoň tedy pro obyvatele matky měst a okolí je alternativa výrazně bližší a díky agilnímu obchodnímu zastoupení se nabízí hned několik míst, kde je možné již trvale na Koutské pivo natrefit.
Jedním z těchto míst je obec Záhořany v údolí stejnojmenného potoka, kam míří v letní sezóně mnoho (nejen)pražských cyklistů, protože okolí a údolí potoka táhnoucí se až k soutoku s Vltavou nabízí kus nefalšované přírody na dohled velkoměsta.
Místní obyčejná, ale rozhodně příjemná, venkovská hospoda s milou dámskou obsluhou a lehkou trampskou výzdobou nabízela dříve Svijanské pivo, ale to bylo již v podstatě kompletně nahrazeno pivem Koutským za ceny od 20 do 25 korun českých. Všechna piva, ať už světlá desítka, nefiltrovaná dvanáctka i černá čtrnáctka potěší, ba vyloženě nadchnou a nejen pro mne osobně patří v současné době k tomu vůbec nejlepšímu z tuzemské provenience.
Venkovní sezení bývá za pěkného počasí obsypáno kolaři, ale nějaké to místo k sezení se vždycky najde. Záhořany a pěkné okolí jsem právě díky koutskému pivu objevil teprve letos a hned si je zapsal do seznamu oblíbených míst.
Nedaleko po proudu Vltavy a blíže Praze se nachází další záchytný bod s koutským pivem, byť pouze sezónní kiosek s lehkým občerstvením a sortimentem v podobě desítky, dvanáctky a tmavé čtrnáctky opět za ceny velmi příznivé. V karavanu na Závisti naproti Zbraslavi se čepuje pouze do kelímků, ale to je vzhledem k charakteru místa pochopitelné. Sezóna tohoto zařízení s nástupem podzimního počasí pro letošní rok už asi nejspíš definitivně skončila a tak nezbývá než doufat, že tento navštěvovaný a oblíbený kiosek na frekventované bruslařské a cyklostezce bude i v příští sezóně v provozu.
Vzdušnou čarou na dohled za soutokem Vltavy a Berounky, se nachází Černošice, které jsou domovem celé řady hospod a v některých případech i se zajímavým výběrem piva. Jedním z těch místních, pivně zajímavých míst je restaurace Pod lesem (v Komenského ulici kousek do kopce od vlakové zastávky) s tradicí od 1. republiky, kdy bylo městečko domovem pražské smetánky a i oblíbeným výletním místem.
Obyčejná a vcelku solidní hospoda (i když občas dosti zakouřená) své kategorie - čtvrté cenové, vyvedená co se skla, ubrusů a dalších propriet týče bohužel kompletně v barvách Gambrinusu, nabízí na soutoči s desítkou původem z Plzně i sortiment dobře ošetřeného chodského - šumavského piva, světlé desítky, dvanáctky a tmavé čtrnáctky opět za ceny venkovské, tudíž příznivé. Otevřeno je denně od 10 hodin v letní sezóně a od října do března hospoda otevírá od pondělí do čtvrtka ve 13.00. Ochutnat něco z inzerované výborné kuchyně jsem se neodvážil (v době mé návštěvy byl ostatně v nabídce jen utopenec a nakládaný hermelín), ale k čistě pivnímu posezení je lokál i malé venkovní sezenní určitě vhodný.
Třetí doporučeníhodnou restaurací s Koutským pivem je navenek nehezká budova hotelu Voznice ve stejnojmenné vesnici uprostřed rozsáhlých brdských lesů mezi Mníškem pod Brdy a Dobříší. Opět běžná venkovská restaurace s prostorným lokálem a venkovní terasou, kde je dle slov číšníka o koutské pivo velký zájem, i když v době mé návštěvy seděla parta místních u Gambrinusu, který je na soutoči. V nabídce je světlá desítka, nefiltrovaná desíka a dvanáctka a tmavá čtrnáctka. Vše opět lahodné chuti, přičemž minusem je snad jen lehká přesycenost piva, což je ale menší problém i ostatních zmíněných podniků.
Výčet míst s Koutským pivem na čepu samozřejmě není úplný (pražská místa jsem protentokrát záměrně vynechal) a je nasnadě, že se bude díky zmíněnému aktivnímu přístupu obchodního zastoupení pivovaru, seznam míst s trvalým výčepem lahodného moku pomalu, ale jistě rozšiřovat.
Informace k článku
Více z kategorie DOMÁCÍ