Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Západočeské pivní poznání

DOMÁCÍ
22. 12. 2009 19:42 autor: tomas
Čtenářů: 9931 | Fotogalerie
Komentáře: 5
Po delší době opět probíhá akce, která potěší zejména příznivce pivovarské historie.

Zazimovaný, západočeský vodní hrad Švihov, otevírá bránu do svého předhradí právě jen pro účely výstavy pivovarnictví na Klatovsku a okolí.

Za 20,-Kč vstupného je tak návštěvníkovi představen svět zaniklých pivovarů v okolí, po kterých zbylo většinou mimo prázdných budov jen pár lahví, etiket, zašlých fotografií a pohlednic, či v některých případech ještě i vzpomínek dříve narozených. Představuje se zde celá řada pivovarů a pivovárků, které ještě v nedávné minulosti fungovaly na území dnešní pivní jednotvárné pustiny, ať už těch malých, či naopak těch na svoji dobu velkých moderních podniků, což byl případ například Štěnovic, akciového pivovaru ve Stodu, Staňkova či Starého Plzence, kde dnes někdejší pivovarské sklepy slouží známému šampaňskému.

Nechybí ani obecná témata z historie piva či ukázka starého hostince a různých dnes již prakticky neviděných hospodských propriet.

V rámci vstupného je k ochutnání i pivo navařené prý speciálně pro účely výstavy ve Svijanech, k čemuž jsem vědom si velikosti tamní várky trochu skeptický, ale budiž, nebudu tentokrát za nevěřícího Tomáše. Svijany a Budvar jsou ostatně na čepu i v hradní krčmě, ale ta se pochopitelně kryje jen s turistickou sezonou hradu samotného. V zimním období jsou místní, tuším že dvě hospody, zasvěcené jen příznivcům piva Gambrinus.

V rámci výstavy je možné si za 25,-Kč ručně stočit výstavní pivo do lahve, zakorkovat a i olepit speciální etiketou limitované edice.

Trvání této výstavy je sice jen do 3.ledna, ale výstava samotná je předvojem postupného budování expozice pivovarnictví klatovského regionu, která jednou bude součástí běžné hradní prohlídkové trasy. Vernisáž výstavy byla křtěna železnorudským pivem a v období svátků by měla být uskutečněna ještě jedna akce s hudbou a pivem buď opět železnorudským nebo dobřanským či jiným spřízněným. Konkrétní termín bude teprve upřesněn na webových stránkách hradu.

Při rozhovoru s panem správcem výstavy jsem získal mimo jiné i zajímavé informace o tom, že v sousedním Červeném Poříčí má starý pivovar zrušený za hospodářské krize 30.let, konečně nového majitele a po dlouhých letech postupné devastace nájemníky romské národnosti, bude pivovar opraven a dokonce se uvažuje i o obnově vaření piva. Padla řeč i na klatovskou hospodu Modrý Abbé, kde bude představena co nevidět panem majitelem první várka domácího ležáku s přídavkem vrbového proutí dle nějaké středověké receptury, či o plánované a zatím nenaplněné vizi regulérního klatovského restauračního pivovaru.

Pln dojmů a informací jsem ještě využil času a zastavil se na zpáteční cestě po více než dvou letech opět v dobřanské Modré Hvězdě.

Celé široké portfolio tamního oceňovaného piva čítajíc mimo jiné např. překvapivě plnou a chlebnatou nefiltrovanou desítku, světlou dvanáctku či příjemně nahořklou tmavou čtnáctku, jsem nebyl schopen v rámci krátké zastávky najednou ochutnat, narozdíl od výpravy z kosteleckého pivováru, která očekávaně mířila tam odkud jsem se vracel. Po pozdější domácí ochutnávce musím pochválit i světlého 16% Dragouna ze kterého alkohol nijak nevyčníval a dobře se pil, stejně jako pivo ochucené vanilkou. Na místě došlo tedy i k ochutnávce místního Anděla, který je ve skutečnosti chutným, světlým a sladově slaďoučkým 23% skrytým zabijákem, u kterého klidně postačí i degustační decka nabízená za 10,-Kč. Co se nepodaří ochutnat na místě, je možné ostatně zakoupit ve vkusných patentních lahvích za dvojnásobek obvyklé německé ceny podobného pivního balení nebo v maďarské a balkánské pivní kultuře inspirovaných a cenově výhodnějších PET lahvích a plastových kanystřících.

Jedinou slabinou a mínusem (kromě zmíněného "moderního" pivního balení) tohoto jinak sympatického, navenek až cukrkandlově vypadajícího restauračního pivovárku, je v současné době dle mého názoru zbytečně obsáhlý jídelní lístek a hlavně ceny jídel začínající na nějakých 160 korunách (většinou až přes 200,-Kč), rovnající se tak či spíše převyšujíc ceny v podobných podnicích centra Prahy, kde jsou provozní náklady na provoz určitě o poznání vyšší než na náměstí v Dobřanech. Při pohledu do ceníku ubytování v přilehlém hotelu by se taktéž dalo konstatovat, že méně by znamenalo ve finále více.

 

http://www.hradsvihov.cz/sezona2010/2010_vystava_pivo.html

http://www.modra-hvezda.cz

Fotogalerie:

hrad Švihov v zimním hávu
#1 - hrad Švihov v zimním hávu

prostor výstavy
#2 - prostor výstavy

restaurace Beseda v Dobřanech
#3 - restaurace Beseda v Dobřanech

náměstí s Modrou Hvězdou uprostřed
#4 - náměstí s Modrou Hvězdou uprostřed

dvanáctka
#5 - dvanáctka

a tmavá třináctka
#6 - a tmavá třináctka

pamlsky od Modré Hvězdy
#7 - pamlsky od Modré Hvězdy

 a výčep na závěr
#8 - a výčep na závěr

Komentáře: 5      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 4049

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT