Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Pivní modelářství

ZAJÍMAVOSTI
15. 2. 2008 23:15 autor: tomas
Čtenářů: 7037 | Fotogalerie
Komentáře: 0
Na první pohled to sice zní a vypadá jako nesmysl, ale vedle sběratelství všemožných pivních suvenýrů, ať už sklenic, lahví, etiket, tácků..., nebo třeba dokumentace starých pivovarů, tu existuje sice vyloženě okrajová, ale další pivní zájmová disciplína.

Může za to pan Josef Fencl z Krušovic. Známý sběratel pivních suvenýrů, sepisovatel publikací o regionálním pivovarnictví, domácí vařič piva a právě průkopník pivního modelářství.

Můžeme se tedy potěšit pohledem na jeho modely pivovarů. Starého hradního pivovaru na Křivoklátě zrušeného 1.října 1951 a Krušovického pivovaru v podobě jakou měl ještě v první polovině 90tých let před pozdější privatizací, radikální přestavbou a výstavbou nového pivovaru.

Vše bylo nafoceno na jedné pivní výstavě v muzeu v Rakovníku.

Model krušovického pivovaru ukazuje pivovar v podobě jakou měl dlouhá léta ještě s klasickou technologií, před prodejem německému pivovarnickému koncernu. Vedle stávajícího pivovaru byl poté na zelené louce kompletně nově vystavěn moderní velkopivovar s mohutnou varnou, halou s CK tanky, stáčírnou a kapacitou cca 1 milion hektolitrů. Starý pivovar byl celý odstaven a z opravených původních budov je využita snad jen stará sladovna jako návštěvnické centrum. Dnes je všude sice nerez a sterilně čisto, ale z původní klasické výroby, pivovarské atmosféry a i bohužel zničené pivovarské zahrady už nezbylo zhola nic.

Ještě zajímavější je model hradního pivovaru na Křivoklátě, který až do komunistického znárodnění a následného zrušení, zdárně fungoval ve vlastnictví majitele hradu i panství knížete Fürstenberga (který byl zároveň do roku 1945 i majitelem pivovaru v Krušovicích) a s roční kapacitou cca 10000 hl. zásoboval svým 10% a 12% pivem i speciálním tmavým 20% Kastelánem široké okolí i legendární hospodu U Rozvědčíka na Berounce známou z románů Oty Pavla.

Tohoto pivovaru je obzvlášť velká škoda, neboť kromě vaření lokálně ve své době populárního a oblíbeného piva se jednalo o pivovar na unikátním místě přímo na 1.hradním nádvoří, kde se nacházela sladovna, varna poháněná elektřinou z parní lokomobily, budova s chladícím štokem a spilka. Odtud se pivo cca 150m dlouhým potrubím samospádem dopravilo do nížeji položené budovy v předhradí s ležáckými sklepy a stáčírnou. Namísto uchování pivovaru alespoň jako pivovarského muzea, bylo vše bohužel komunisty zrušeno, zničeno a rozebráno. Pivovar přímo ve velmi navštěvovaném a oblíbeném českém hradě, by byl dnes velkou atrakcí nebo minimálně skvělým technickým muzeem. Bohužel už jen staré fotografie a například tento model ukazuje zničený technický unikát. V bývalé sladovně je výstavní expozice, v bývalé varně galerie a zbourán byl sladovnický komín i budova štoků se střešním párníkem, aby nic nekazilo zdánlivou kulisu středověkého hradu, který je stejně z velké části umělou iluzí pocházející z romantizující přestavby konce 19.století.

Tiskem proběhla v nedávné době zpráva o záměru vybudovat v objektu sklepů a stáčíren v předhradí nový restaurační pivovárek, který by volně navázal na ztracenou slavnou křivoklátskou pivovarnickou minulost. Snad se podaří plán zrealizovat a obnovit tak místní tradici.

Fotogalerie:

model pivovaru na Křivoklátě
#1 - model pivovaru na Křivoklátě

model pivovaru na Křivoklátě
#2 - model pivovaru na Křivoklátě

popis pivovaru Křivoklát
#3 - popis pivovaru Křivoklát

model pivovaru Krušovice
#4 - model pivovaru Krušovice

model pivovaru na Křivoklátě
#5 - model pivovaru na Křivoklátě

model pivovaru na Křivoklátě
#6 - model pivovaru na Křivoklátě

Komentáře: 0      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAJÍMAVOSTI:
Zářijová degustace

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.4
Hlasů: 3656

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2021 | Provozováno na RS MAXSOFT