Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Pivní město Bamberg

ZAHRANIČNÍ
4. 3. 2008 22:34 autor: tomas
Čtenářů: 14923 | Fotogalerie
Komentáře: 4
Pokud existuje místo, které by měl pravověrný pivař alespoň jednou za život navšívit, tak pak je to právě Bamberg.

Krásné historické zachovalé město s asi 70000 obyvateli zapsané v památkách UNESCO, podobné Praze v malém měřítku, které má ostatně s Prahou i hodně společného.

Dochovalé centrum s katedrálou a řekou s Dunajsko-Mohanským plavebním kanálem protékající městem, klášter Michaelsberg v kopci nad starým městem i vyhlídka z klášterních teras připomínající výhled z Pražského hradu.

No a pivo?

Tak tady má Bamberg nad Prahou jasnou převahu. 10 místních pivovarů s okolním franckým venkovem, kde na území velikosti okresu Praha-západ je bezmála další stovka pivovarů, velký počet zajímavých tradičních hospod, pivních zahrad, rozvinutá pivní kultura , zachovávání starých tradic a konečně i roční spotřeba piva přesahující 200 litrů na osobu.

Ještě před cca 100 lety by mohla Praha směle konkurovat pestrostí nabídky a množstvím historických pivovarů. U Fleků, U Primasů, U Karabinských, U Svatého Tomáše, U Rozvařilů a dalo by se dlouze pokračovat. Přežil jen Flekovský, dnes předražená turistická atrakce, kde na lokálního pivaře člověk nenarazí. Ostatní padly za oběť překotnému rozvoji velkoměsta a neuváženému rušení.

V Bambergu se starých tradičních pivovarů zachovalo hned několik, i když je třeba přiznat, že i zde zafungovala koncentrace pivovarnictví a zanikly i relativně velké pivovary jako Hofbrauerei nebo Lowenbrauerei. Z několika desítek kdysi fungujících pivovarů je jich dodnes v provozu 9 plus 1 nedávno vzniklý restaurační.

Situace dnes vypadá stabilizovaně a nemalý podíl na tom má i velká podpora pivní turistiky. Prezentace města jako pivního cíle, pivovarské a hospodské průvodce na křídovém papíře v každém knihkupectví, pivní cyklostezky, prohlídkové trasy v pivovarech....To vše přivádí každoročně do města mimo běžné turisty spoustu informovaných turistů pivních, kteří významně podporují lokální spotřebu. Nějvětším pivním magnetem je dost osobitý Rauchbier, pivo z nakuřovaných sladů, ale i jinak pestrá nabídka piv ostatních ať už světlých, tmavých, sklepních Kellerbierů, pšeničných piv.....

Je prostě z čeho vybírat.

Pivní poznávací trasu je možné začít třeba nedaleko hlavního vlakového nádraží v Moosstrasse v pivovaru Maisel (http.//www.maisel-bamberg.com). V rámci bamberských pivovarů patří k těm větším s výstavem kolem 80000hl ročně.

Sídlí stále v původních budovách z konce 19 století a vaří širokou paletu výborných piv, obvyklou bavorskou řadu jako pils, hell, dunkel, bock, světlé i tmavé pšeničné.....

K pivovaru přiléhá pivovarská restaurace s velkou letní zahradou a terasou krytou letitými stromy. Vzhledem k větší vzdálenosti od centra je pivovarská hospoda doménou spíše okolních lokálních pivařů. Pivovar je svými pivy, ale ve městě poměrně široce zastoupen a tak míst a možností ochutnání je více než dost.

Nedaleko v ulici Wundenburg je další významný bod v místní pivní mapě a to pivovar Mahr´s (http://www.mahrs.de).

Opět tradiční menší pivovar s ročním výstavem cca 25000 hl v krásné původní budově. Co rozhodně stojí za návštěvu je místní pivovarská překvapivě malá hospůdka. Krásný příklad dochovalé staré městské bavorské hospody. Vše v tmavém lakovaném dřevě s nefalšovanou patinou.

Pokud je u stolů plno, což je poměrně velká pravděpodobnost, je možné postát s pivem u výčepního okénka, nebo v létě posedět na neméně krásné zahrádce. Pro našince je kuriozitou a tady stejně jako na okolním venkově, nebo v Mnichově obvyklé čepování piva spodním kohoutem přímo z dubových soudků samospádem, bez použití tlačných plynů. Sympatický pivovar se sympaticky širokým sortimentem z něhož stojí za vyzdvihnutí naprosto dokonalý Kellerbier v Bavorsku, potažmu Francích, poměrně obvyklý typ hutného starobavorského sklepního nefiltrovaného piva.

Stačí přejít ulici a hned naproti se nachází další pivovar Keesmann (http://www.keesmann-braeu.de) vařící cca 15000hl.piva ročně. Opět pivovar s dlouhou tradicí známý především svým velmi dobrým pilsenerem.

Pivovarská hospoda ve strohém nezajímavém stylu 80.let je místem, které je možné při pivní pouti vypustit, ale posedět lze na pěkné zahrádce či spíše pivovarském dvoře provoněném pivní vůní z okolního pivovarského provozu. Pozor na neděli kdy je zavírací den.

Za dalším pivovarským záchytným bodem je třeba přejít přes řeku a vystoupat na kopec kde na náměstíčku Laurenziplatz sídlí pivovar Greifenklau ( http://www.greifenklau.de). Jeden z těch menších starých místních pivovárků s výstavem cca 1500 hl. Na místní poměry poměrně chudší nabídka piv. Jen pils, helles a weizen. Za pozornost rozhodně stojí rozlehlá pivní zahrada s krásným výhledem do okolních zahrad a na kopec s hrádkem Altenburg, která je ideálním místem pro teplý letní večer. Rodinný pivovárek s příjemnou domácí atmosférou.

O něco nížeji směrem ke starému městu v ul. Obere Stephansberg je sídlo pivovaru Heller(http://www.schlenkerla.de).

Ulice sama o sobě je pivu zasvědcenou, kde je možné nalézt hned několik zajímavých letitých hospod, velkých pivních zahrad a v minulosti i několik pivovarů. Tady se vaří legendární kouřové pivo Schlenkerla. Další tradiční pivovar s cca 12000 hl ročním výstavem stáčející několik svých variací kouřových piv do baculatých eurolahví. Pivo se exportuje do řady států (bohužel ne do Česka) a prodává i přes internetový obchod. Dost osobitá piva s chutí uzeného asi neosloví na poprvé každého a je potřeba se do piva trochu zapít, přesto se jedná o unikátní typ piva, který by rozhodně neměl zůstat nepovšimnut. U pivovaru se hospoda nenachází, ale pivovar provozuje svoji jinak legendární historickou hospodu Schlenkerlu na Dominikanerstrasse, hlavní turistické tepně starého města.

Rozlehlá hospoda s historickým interiérem připomínajícím pivovar u Fleků. Několik místností, chodba s nezbytným výčepním okénkem, dvorkem a pivovarským obchůdkem. Přes jasný turistický cíl z průvodců, hospoda sama o sobě neztratila díky místním pivařům na rozdíl od Flekovských svoji atmosféru. Na nic se tu nehraje, místní dělnická třída vedle bohatých turistů, návštěvníci se neselektují, čepuje se za velmi příznivé ceny do těch nejobyčenějších sklenic a lahvové prodává v u nás dávno odepsaných eurolahvích. Tady závody českých pivovarů o nejvydesignovanější sklenice a nejnovější model lahve budí pousmání.

Povinná zastávka při procházce městem.

Pokračování příště.

Fotogalerie:

zahrada pivovaru Maisel
#1 - zahrada pivovaru Maisel

pivovar Mahr´s
#2 - pivovar Mahr´s

pivovar Mahr´s
#3 - pivovar Mahr´s

hospoda Schlenkerla
#4 - hospoda Schlenkerla

pivovárek Ambräusianum
#5 - pivovárek Ambräusianum

klášter Michaelsberg
#6 - klášter Michaelsberg

zákoutí před pivovarem Greifenklau
#7 - zákoutí před pivovarem Greifenklau

pivovar Greifenklau
#8 - pivovar Greifenklau

zahrada pivovaru Greifenklau
#9 - zahrada pivovaru Greifenklau

pivo v Greifenklau
#10 - pivo v Greifenklau

bývalý pivovar Wilde Rose
#11 - bývalý pivovar Wilde Rose

Už se nevaří , ale bydlí- bývalý pivovar Löwenbrau
#12 - Už se nevaří , ale bydlí- bývalý pivovar Löwenbrau

historická hospoda
#13 - historická hospoda

ulice starých hospod
#14 - ulice starých hospod

pivovar Heller
#15 - pivovar Heller

pivovar Heller
#16 - pivovar Heller

pivovar Heller
#17 - pivovar Heller

ulice starých hospod
#18 - ulice starých hospod

ulice starých hospod
#19 - ulice starých hospod

pivovar Kloster
#20 - pivovar Kloster

pivovar Kloster
#21 - pivovar Kloster

dvorek pivovaru Kloster
#22 - dvorek pivovaru Kloster

pivovar Kloster
#23 - pivovar Kloster

panoráma
#24 - panoráma

pivovarská baba
#25 - pivovarská baba

pivovárek Ambräusianum
#26 - pivovárek Ambräusianum

varna pivovárku Ambräusianum
#27 - varna pivovárku Ambräusianum

Ambräusianum
#28 - Ambräusianum

výčep v Ambräusianum
#29 - výčep v Ambräusianum

helles pivko v Ambräusianum
#30 - helles pivko v Ambräusianum

dvorek hospody Schlenkerla
#31 - dvorek hospody Schlenkerla

historické zákoutí v Schlenkerla
#32 - historické zákoutí v Schlenkerla

pivovar Maisel
#33 - pivovar Maisel

pšenice pivovaru Maisel
#34 - pšenice pivovaru Maisel

Komentáře: 4      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.1
Hlasů: 4322

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT