Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Pivní muzeum v Krušovicích

ZAJÍMAVOSTI
16. 6. 2008 22:31 autor: tomas
Čtenářů: 10909 | Fotogalerie
Komentáře: 0
V čechách narozdíl od našich západních sousedů samostatných pivních muzeí, které by připomínali dnešním pivařům a nejenom jim, bohatou historii českého pivovarnictví moc nenajdeme. Kromě většího plzeňského muzea funguje už jen pár malých skromných expozic v několika pivovarech a dvě nebo tři malá soukromá muzea.

Zatím posledním přírůstkem je tak nedávno otevřené malé pivní muzeum v Krušovicích.

V samotném pivovaru, kde už dříve malá expozice místního pivovarnictví byla a před několika lety během přestavby pivovaru se poděla neznámo kam, se i přes nevyužité prostory starého pivovaru jaksi místo nenašlo a tak azyl poskytl sousední místní obecní úřad a 2 místnosti v patře s výhledem na rozšíření, jsou domovem nového pivního muzea.

Koho jiného hledat za tímto sympatickým počinem, než místního patriota a pivního nadšence pana Josefa Fencla, o kterém už mimo jiné na těchto stránkách řeč jednou byla.

Dlouholetý sběratel všech možných pivních suvenýrů, bývalý dlouholetý zaměstnanec místního pivovaru a zároveň bývalý domácí vařič piva, pivní modelář a sepisovatel regionální pivní historie, jehož výborná dnes už těžko sehnatelná knížka o historii chmelařství a pivovarnictví na Rakovnicku, vydaná už v roce 1982 by rozhodně zasloužila nového vydání.

Jako příznivec pivní historie jsem dlouho neodolal ani já a krátce po otevření toto malé pěkné muzeum navštívil.

Krušovické pivní muzeum sice nemůže co do rozsahu exponátů konkurovat třeba tomu plzeňskému, ale jednu velkou výhodu má. Namísto suchých stručných popisků jednotlivých exponátů, se návštěvník díky osobní přítomnosti pana Fencla, jakožto tvůrce a majitele sbírky dozví spoustu zajímavostí.

Asi hodinové příjemné povídání nad lahvemi tmavého rakovnického Bakaláře, které zbyly ze slavnostního otevření, se tak neslo ve znamení jeho vzpomínek z klukovských let, na ledaře těžící led na rybnících a zaplavených lukách, nebezpečnou práci bednářů při pravidelném vykulování a smolení velkých ležáckých dřevěných sudů aneb těžkou pivovarskou práci - rasovinu, kterou by už dneska dělal málokdo, nebo o samotné své práci v pivovaru, která byla namáhavá, ale měla svoje kouzlo oproti dnešní počítačové a laboratorní sterilnosti.

Povzdech nad různými pivními sběrateli, kteří jsou spíše honiči různých přetisků etiket, které samotné pivo, pivovarnictví a jeho historie vůbec nezajímá a naopak hrdost nad zájmem o výstavu svých exponátů i ze strany dalekého fürstenberského pivovaru v Donaueschingenu ( http://www.fuerstenberg.de) na německo-francouzkých hranicích, kde původní majitelé pivovaru v Krušovicích a Křivoklátu po poválečném odsunu z Československa žijí a podnikají.

Vyprávění o jednotlivých exponátech, ať už starých dřevěných vysmolených korbelech  sloužících zaměstnancům pivovaru v dobách, kdy pití v pracovní době nebylo prohřeškem, starých hospodských ručních stáčečkách litrových lahví, které si třeba sedlák vyzvedl v hospůdce cestou na pole, nerealizovaného plánu Fürstenbergů na stavbu velkého pivovaru v Roztokách u Křivoklátu, sbírky starých krušovických lahví, etiket a hlavně popis jednotlivých modelů pivovarů, které jsou hlavní ozdobou muzea.

Sestavování modelů pivovarů se pan Fencl věnuje po večerech už nějakou dobu a tak je možné obdivovat do detailů propracované modely zaniklých pivovarů regionu, jako třeba v Hostomicích, Cítolibech, Novém Strašecí, Nižboru, Kolešovicích, Čisté, nebo původního ručního pivovaru krušovického v podobě jakou měl někdy na přelomu 18 a 19.století. Dále třeba model zařízení starého klasického pivovaru, nebo krušovické pivovarské strojovny, ze které už do dneška nezůstalo nic. Opravdu originální záliba ve výrobě modelů pivovarů (aktuálně na zakázku například výroba modelu pivovárku v Chýni), které se zatím v čechách snad nikdo jiný nevěnuje .

Řeč padá i na jiné modely, které jsem před lety fotil na výstavě v Rakovníku a tady nejsou. Model krušovického pivovaru z 80. let 20.století, je tak dnes k vidění přímo v pivovaru a například model starého křivoklátského hradního pivovaru v hotelu v Roztokách u Křivoklátu, kde známý pana Fencla před lety nainstaloval kompletní pivovarskou technologii, stále něco kutá a přestavuje, ale s vařením piva stále ne a ne začít.

To pan Fencl už své domácí vaření piva (žádné pivní koncentráty, ale poctivě ze surovin) naopak pověsil na hřebík. Funkční fortelně udělaná varna na 30 litrů várky je také ozdobou muzea a místní kamarádi a občané Krušovic, pro které vařil každoročně přes zimu 5-6 várek piva, tak už mají smůlu. Zajímavý exponát, ale spíše škoda nevyužité varny. Odbyt pro pár desítek litrů nefiltrovaného piva, by se určitě v nějaké spřátelené hospodě našel.

Největší sympatie má pro mě to, že pan Fencl narozdíl od jiných dlouholetých sběratelů neoprašuje svojí sbírku doma, ale zpřístupnil ji lidem a o svém celoživotním koníčku a i bývalé práci má rozhodně co říct.

Otevírací doba je v sobotu od 12 do 17 hodin a v neděli od 9-12 a 13-17 hodin. Pro větší skupinky je možné muzeum zpřístupnit i jiné dny po objednání na telefonu 603 305587 nebo 605 463104. Vstupné je 30,- Kč.

Návštěvu muzea a příjemné setkání s jeho tvůrcem mohu jen doporučit a každý příznivec pivovarské historie a dění kolem piva by neměl krušovický obecní úřad minout.

Fotogalerie:

funkční varna
#1 - funkční varna

model pivovaru v Dolním Ročově
#2 - model pivovaru v Dolním Ročově

model pivovaru v Novém Strašecí
#3 - model pivovaru v Novém Strašecí

model pivovaru v Čisté
#4 - model pivovaru v Čisté

model pivovaru v Nižboru
#5 - model pivovaru v Nižboru

model pivovaru v Cítolibech
#6 - model pivovaru v Cítolibech

model pivovaru v Kolešovicích
#7 - model pivovaru v Kolešovicích

model pivovaru v Hostomicích
#8 - model pivovaru v Hostomicích

staré hospodské stáčečky
#9 - staré hospodské stáčečky

ruční stáčečky lahví
#10 - ruční stáčečky lahví

model pivovaru
#11 - model pivovaru

expozice
#12 - expozice

nerealizovaný plán velkého pivovaru v Roztokách u Křivoklátu
#13 - nerealizovaný plán velkého pivovaru v Roztokách u Křivoklátu

Komentáře: 0      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAJÍMAVOSTI:
Zářijová degustace

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.2
Hlasů: 4835

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT