Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Na Plzeň !

DOMÁCÍ
24. 7. 2008 00:00 autor: tomas
Čtenářů: 9063 | Fotogalerie
Komentáře: 0
Do Plzně opravdu není třeba jezdit za produkty místního velkopivovaru od Radbuzy. Piva z Prazdroje, některé už tedy jen původem z Plzně si najdou samy cestu za pivařem i do těch nejzapadlejších míst republiky. Přesto se stojí za to na pivo do západočeské metropole vydat. Důvodem návštěvy města jsou mimo jiné hospody a zajímavosti , pochopitelně nově vzniklé místní pivovárky.

Ten zatím funkčně nejmladší malý pivovárek se nachází na místě zvaném Rychtářka, co by kamenem dohodil od zmíněného místního pivního koncernu. Podle starých fotografií to muselo být kdysi malebné místo, které bohužel padlo za oběť socialistickým projektantům a jejich realizacím v podobě dálničního průtahu městem. Malebnou čtvrť vystřídalo parkoviště a rumiště zarostlé keři. Jeden z posledních dochovalých domů, který byl ještě před časem ruinou odsouzenou k zániku, je právě místem nového pivovárku pod jménem Lotr.

Dům v Truhlářské ulici byl hezky zrenovován (i když v době mé návštěvy ještě hodně věcí zbývalo dodělat) a je ozdobou lehce neutěšeného okolí.

Bohužel vstupem do budovy první navenek příznivý dojem povadá. Mimo štěrkem zasypaného dvorku o pár stolech, kde jsem se usadil i já, je součástí domu ještě trochu studeně působící, strohá přízemní hospoda-pivnice a netypicky v 1. patře pak samotná restaurace s varnou.

Mimo zajímavě řešenou varnu obloženou ve stylu kachlových kamen a řemeslně udělaného, velmi pěkného retro zařízení včetně chladícího štoku a dřevěných sudů, je bohužel zbývající prostor ve znamení kýče. Pseudobarokní bizarní malby a podivný výčep by možná ozdobily nějakou tu růžovou podnikatelskobarokní vilku rychlého zbohatlíka někde v satelitu za městem, ale do interiéru restaurace se prostě nehodí. Ač Prazdroji vytýkám mnohé, tak jeho pivovarské restaurace, laděné do příjemné nostalgie starých zlatých časů c.k. rakouska a 1. republiky mám rád a se svojí přívětivou podobou mají úspěch. Prostředí restaurace je hodně důležité a sem na Rychtářku do 1. patra, si nějaké davy pivařů asi cestu bohužel nenajdou. Podivné logo pivovaru připomínající spíše logo velmi laciné diskotéky raději nehodnotím. V celé restauraci ani pivnici nebyl v době mé návštěvy jediný host (a v otevřené restauraci v patře ani obsluha), jen několik málo lidí na dvorku, kde jsem si u ochotného číšníka objednal a usedl s jedním Lotrem i já. Nefiltrované světlé a barvou spíše polotmavé 11% pivo za 28,-Kč v poctivém půllitru, bylo velmi dobré, spíše sladovější, i když chuťově ničím nepřesahující český malopivovarský průměr. Zbývající výčepní kohouty obsazené pivem Bernard napovídali, že u 1 druhu místně vařeného piva asi nejspíš i zůstane. Opět tedy zajímavá kombinace nemalé investice do zařízení pivovárku a poté vaření pouhého 1 druhu piva.

Jsem rád za každý nový malý pivovar, který rozšíří pivní trh, ale v případě Lotra to vidím (doufám, že jen zatím) na promarněnou šanci. Zmrzlina a pivo nejde moc dohromady a tak jsem odolal vábení místní sympatické paní cukrářky z kavárno-cukrárny, která je součástí domu a vydal se ještě na druhý konec města znovunavštívit druhý místní pivovárek.

Na malebné venkovské návsi v Černicích na okraji Plzně jsem se už jednou díky nově otevřenému pivovárku ocitl a po jeho necelém roce fungování jsem návštěvu zopakoval. Tady už je prostředí restaurace klasičtější než u Lotra a kupodivu i přes periferní lokalitu i navštěvovanější. Pivovary by už snad měli přijít s nějakou množstevní slevou na pivo pro party cyklistů, protože nejen tady, ale i v řadě dalších malých pivovárků jsou v létě snad nejdůležitějšími zákazníky.

Součástí nákladně rekonstruovaného dvora je i čtyřhvězdičkový hotel, který cílí na někoho jiného, něž na průměrně vydělávajícího našince, ale to už je koneckonců na majiteli a jeho preferencích. Cenově rozumný penzion pro běžného nocležníka chybí nejen tady, ale i na mnohých jiných českých pivovarských místech. Že už si pivovar Purkmistr za poměrně krátkou dobu existence našel své pevné místo na pivní mapě dokládá i tabule cti s fotkami různých důležitých návštěv a hlavně pivních diplomů s několika oceněními. Ceny piva v restauraci (0,3l za 17,-Kč a 0,5l za 25,-Kč) jsou kupodivu více než příznivé a tady už se investice do pivovaru prostřednictvím několika druhů piva zhodnocuje. Místní zkušený sládek pan Krýsl, který přestoupil po dlouhých letech v Prazdroji na druhou na stranu barikády a věnuje se stavění pivních manufaktur, své řemeslo ovládá a piva Purkmistr i zmlsané jazýčky pivních fajnšmekrů potěší. Jediné, co mně z celkem pestrého sortimentu piv moc neoslovilo, bylo kupodivu nejdražší (0,3 za 19,-Kč a 0,5 za 28,-Kč) a poněkud uměle-limonádově chutnající borůvkové pivo.

Naopak pšeničné pivo, které se pořád ještě v českých restauracích bohužel moc nevidí, svojí svěžestí příjemně překvapilo a místní 12% světlý ležák vyloženě zachutnal. I tmavé pivo s lehkou hořkostí mne chutnalo velmi. Pivní nabídka se různě mění a ani v mých silách už nebylo doochutnat vše co bylo momentálně k mání. Škoda jen že nebyla možnost zakoupit nějaké ty lahve jako suvenýr. Naopak sympatické jsou pěkně udělané klasické půllitry s logem a i vlastní tácky. S obsluhou je to asi různé a záleží na koho člověk zrovna natrefí, zda na trochu znuděné výčepní nebo naopak pohotové a ochotné servírky. Černický už zaběhlý pivovarský dvůr působí sympatickým dojmem (i když na malebnou klidnou selskou náves by zapadnul asi více trochu tradičnější podnik, než drahý hotel s kongress centrem a moderním bowlingem) a cesta na okraj plzeňské společnosti se vyplatí, protože místní velbloudí pivo za to stojí.

http://www.purkmistr.cz/

Fotogalerie:

černý velbloud
#1 - černý velbloud

osobnost v pivovaru
#2 - osobnost v pivovaru

pivní diplom
#3 - pivní diplom

pivovar Purkmistr
#4 - pivovar Purkmistr

starostův výčep
#5 - starostův výčep

pivovarský dvůr
#6 - pivovarský dvůr

pivovar Purkmistr
#7 - pivovar Purkmistr

Purkmistr
#8 - Purkmistr

na černické návsi stojí pivovar
#9 - na černické návsi stojí pivovar

pivovar na Rychtářce
#10 - pivovar na Rychtářce

To je Lotr
#11 - To je Lotr

zahradodvůr
#12 - zahradodvůr

To opravdu nejsou kamna
#13 - To opravdu nejsou kamna

kýčovýčep
#14 - kýčovýčep

výtvarníkův šílený sen
#15 - výtvarníkův šílený sen

Komentáře: 0      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.2
Hlasů: 3915

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT