Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Na skok do Písku

DOMÁCÍ
16. 8. 2008 20:32 autor: tomas
Čtenářů: 8196 | Fotogalerie
Komentáře: 4
Měl jsem nedávno po několika letech cestu přes město na Otavě a byl jsem překvapen, jak za poslení dobu historické centrum rozkvetlo do krásy. Místní se opravdu snaží a centrum Písku tak patří k nejhezčím u nás. Město s bohatou pivovarskou historií a bohužel nulovou pivovarskou přítomností.

I bývalá sladovna měšťanského pivovaru vedle městského muzea, která byla ještě před lety vybydleným schátralým objektem, prošla velkorysou rekonstrukcí a nachází se v ní jakési centrum dětské fotografie a filmů.

To 2 bývalé pivovary už takové štěstí na osvícenost radních neměli a tak už před lety, když jsem si zdokumentovával jejich stav, jsem na místě někdejšího rolnického pivovaru našel jen čerstvé zbořeniště. Z pivovaru, který vařil kolem 5000 hl piva ročně a byl zastaven za 2. světové války v roce 1942 nezůstalo vůbec nic. Vše bylo na přelomu let 2003 a 2004 necitlivě a nepochopitelně srovnáno se zemí a na místě pivovaru se dnes nachází nové bytové domy.

Nedaleký areál bývalého měšťanského pivovaru na okraji sídliště má rozdvojený osud. Zatímco rozsáhlé pivovarské sklepy v novogotickém slohu prošli nedávno rekonstrukcí, tak bývalá varna a štoky na nějaké oživení teprve čekají a sběrný dvůr všemožného odpadu, který se nachází v objektu opravdu není tím důstojným využitím, který by si zajímavá stavba zasloužila.

Pivovar vařil ke konci své činnosti ročně necelých 30000 hl. a zanikl krátce po nástupu vlády dělnických pěstí v roce 1952. Zajímavá stavba podobná stylu schwarzenberských jihočeských pivovarů, by byla ideální třeba i pro umístění malého restauračního pivovárku, který by si určitě v turisticky navštěvovaném městě své místo na slunci našel.

Krásná budova pivovarských sklepů před rekonstrukcí sloužila jako sklad ovoce a zeleniny a měla být původně proměněna na restauraci protivínského pivovaru. Nakonec se tak nestalo, došlo k pronájmu objektu dětenickým podnikatelům a vznikla tím nová pobočka středověké krčmy. V druhé polovině objektu se potom nachází trochu nestředověky působící motorkářská prodejna. Místní krčma je založena na stejném principu jako v Dětenicích. Koncept, který někdo může a někdo opravdu moc nemusí. Nutno uznat, že restaurace včetně venkovního posezení, zařízená inventářem starých stodol a pivovarů do novogotického objektu vcelku zapadá a celý prostor rozhodně nepůsobí nějakým kýčovitým nevkusným dojmem.

Potemnělý prostor s lehce naoko nadrzlou, ale ochotnou obsluhou oděnou v nestylovém civilním oblečení a moderním výčepem, který středověk moc neevokuje. Oproti mateřským Dětenicím je na čepu podle mého názoru lepší pivo a to protivínský Platan v černé podobě a hlavně pro tento podnik speciálně vařené, světlé, kvasnicové, opravdu velmi dobré a na 10% pivo velmi chlebnaté a pitelné mlsání, které za nabízených 29,-Kč (0,3 za 22,-Kč) opravdu stojí. Osobně jsem zatím točeného 10% kvasnicového Platana nikde jinde nezaznamenal, takže je dost možné, že se opravdu jedná o dodávky tohoto piva jen pro tuto krčmu, jak ostatně hrdě hlásá reklamní leták.

Na pěkně udělaném dvorku, stíněném malou chmelnicí se sedělo příjemně, nedělní slunečný podvečer se nesl ve znamení klidné nezájezdové atmosféry a od výborného piva objednaného po dotazu obsluhy co že bude dneska holota chlastat, se opravdu neodcházelo lehce.

Písek samozřejmě není jen ve znamení středověku. Kromě obligátních pivních značek lze natrefit na několika místech i na zmíněného čepovaného Platana, nebo i dražíčského Lipana, který je na čepu bohužel jen v klasickém Tipsport herna baru.

Kdo se zajímá o pivovarskou historii, pravděpodobně asi zná výbornou knížku Petra Fraňka - Písecké pivovarnictví, kde je vyčerpávajícím způsobem zpracována a i obrazově zdokumentována historie místních pivovarů. Takovou dobře zpracovanou knihu o historii pivovarnictví, by si zasloužilo i více českých měst.

http://www.krcmapisek.cz

http://www.sladovna.cz/

Fotogalerie:

bývalý Měšťanský pivovar
#1 - bývalý Měšťanský pivovar

varna a štoky zatím chátrají
#2 - varna a štoky zatím chátrají

a sklepy už žijí novým životem
#3 - a sklepy už žijí novým životem

bývalé pivovarské sklepy jsou dnes středověkou krčmou
#4 - bývalé pivovarské sklepy jsou dnes středověkou krčmou

pivovarská brána
#5 - pivovarská brána

chmelnice u krčmy
#6 - chmelnice u krčmy

v části sklepů je motorkářská prodejna
#7 - v části sklepů je motorkářská prodejna

na místě rolnického pivovaru jsou nové bytové domy
#8 - na místě rolnického pivovaru jsou nové bytové domy

stará sladovna
#9 - stará sladovna

hvozdy
#10 - hvozdy

pivovarská sladovna je dnes domem dětských fotek
#11 - pivovarská sladovna je dnes domem dětských fotek

fontánka
#12 - fontánka

hraje se o Lipana
#13 - hraje se o Lipana

jedna z místních hospod
#14 - jedna z místních hospod

sezení u krčmy
#15 - sezení u krčmy

v krčmě
#16 - v krčmě

předkrčmí
#17 - předkrčmí

posezení
#18 - posezení

posezení pod šiškou
#19 - posezení pod šiškou

tak trochu jiná restaurace
#20 - tak trochu jiná restaurace

dnes jen levicově
#21 - dnes jen levicově

tady nic nezraje
#22 - tady nic nezraje

echt středověký výčep
#23 - echt středověký výčep

to nejlepší se skrývá uvnitř
#24 - to nejlepší se skrývá uvnitř

kašna s chmelnicí
#25 - kašna s chmelnicí

Komentáře: 4      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.5
Hlasů: 3282

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2021 | Provozováno na RS MAXSOFT