Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Pivovarská stezka

DOMÁCÍ
23. 8. 2008 00:00 autor: tomas
Čtenářů: 9845 | Fotogalerie
Komentáře: 0
Do Oslavansko-Rosického uhelného revíru nebo pod stíny chladících věží firmy JED, čili jaderky v Dukovanech, by se vydal před lety na výlet asi opravdu jen málokdo. Časy se ale mění, horníci už vykutali co se vykutat dalo, na dalešickou přehradu poprvé v její historii vypluli výletní parníky, i ten JED se už tváří přátelštěji a tak je tento dříve zapomenutý a opomíjený kout republiky turisty nově čím dál víc vyhledáván.

Nemalý podíl na propagaci regionu mají samozřejmě i zatím dva nově vzniklé pivovárky a to v Oslavanech a Dalešicích.

V Oslavanech, kde jsem se na zatím poslední moravské pivní anabázi vyskytl úplně poprvé v životě, se zrovna konala pouť. Přeplněným ulicím městečka a klasickému pouťovému blázinci jsem se takticky vyhnul odbočením u místní supersamoobsluhy a neomylně zamířil k nepřehlédnutelnému zámku, který poskytuje azyl kromě hornického muzea i malému pivovárku.

Tentokrát jsem dal rozhodně přednost točenému pivu před točícím se kolotočům. Oáza klidu na zámeckém nádvoří s venkovním, ještě pouťově rozšířeným posezením před pivovárkem ukrytým v jednom křídle zámku, byla místem kde jsem ochutnal výbornou nefiltrovanou dvanáctku Templáře, která svojí perfektní vyvážeností a plností patří rozhodně k tomu nejlepšímu v rámci naší pivní vlasti.

Za rohem se nacházející opravdu pěkná zámecko pivovarská restaurace, která svým povedeným stylovým prostředím do areálu zámku zapadá, je rozhodně podnikem, který pivovar i město dobře reprezentuje. Prostředí různých zámeckých restaurací velmi často balancuje na hranici, nebo za hranicí snobismu a kýče, ale v oslavanské zámecké restauraci, se nebude cítit nesvůj ani pivař ani rodinka s dětmi.

Došlo tedy i na degustaci kvasnicové třináctky, se stejným závěrem jako u Templáře a i desítky Novice, který sice nebyl za tak bezkonkurenční cenu jako jmenovec z Tesca, ale srovnávat jejich chutě, by bylo jako porovnávat Bundesligu se Slavojem Kotěhůlky. Ceny jsou trochu vyšší než v běžné hospodě, ale díky pěknému prostředí a kvalitě piva plně akceptovatelné. Sympatické slečny servírky, které dobře stíhaly obsluhovat i v poledním shonu, jen završili příznivý dojem.

Dobře naladěn a lehce opivněn jsem tedy zamířil na jihomoravské poměry překvapivě docela kopcovitou krajinou do Dalešic. Nevyužil jsem tedy přesnou trasu propagované Pivovarské cyklostezky spojující 2 pivovary, vedené nefalšovanou jihomoravskou divočinou, ale severozápadní azimut jsem určil dobře a tak za slabé 2 hodiny už projíždím jako Francin se svým strojem Laurin a Klement, starou známou pivovarskou bránou na pivovarský dvůr. Maryška mě sice nečeká, ale jinak se v areálu pivovaru i za výčepem pivovarské hospody pohybuje hezkých Maryšek opravdu hodně.

Poslední prohlídka místního pivovarského muzea mi bohužel utekla o 15 minut a tak zaujímám místo ve tvořící se frontě u nového venkovního výčepu, kde světlou nefiltrovanou jedenáctku čepuje neuvěřitelně jižansky pomalá, nejspíš brigádnická obsluha, která navíc umění čepování piva teprve objevuje. Na další pivo už tedy raději mířím do lůna očekávaně plné hospody, kde mi naopak pivo usměvavá výčepní podává dřív než se stačím rozhlédnout. Místní pivo má, nebo snad už definitivně jen mělo svoje dny, ale tentokrát narozdíl od jedné předchozí podzimní návštěvy mi jak světlá jedenáctka, tak i světlá Májová dvanáctka chutná. Tmavý Fledermaus nebyl vyloženě špatný, ale mně nějak svojí průměrně nevýraznou chutí tentokrát moc neoslovil. V přímém porovnání s oslavanským vyloženě lahodným pivem, však dalešická piva pořád ztrácí. 12% klasický polotmavý Kouřový králík, který svým názvem chtě nechtě navozuje očekávání kouřového pivního speciálu, ten den v nabídce chyběl.

V pivovaru, který mám pro svou lehce nostalgickou atmosféru opravdu rád, se toho od loňska moc nezměnilo, až na nový hotel, který do areálu vcelku nerušivě zapadá. Svoji cenovou politikou (990,-Kč za jednolůžák a 1490,-Kč za dvoulůžko) se bohužel v Dalešicích se svým hotelem zařadili do skupiny zbytečně předražených hotelů, u kterých několikadenní pobyt vychází dráž než na Jadranu a namísto podpory domácí turistiky, tak majitelé spolehlivě posílají potenciální hosty dál na jih.

Den se tedy naplnil a nadegustováno bylo protentokrát opravdu více než dost, takže za rok opět naviděnou. Tentokrát už po skutečné značené pivovarské stezce a třeba i po energetické stezce spojující dvě místní elektrárny.

http://pivovar.oslavany.info

http://www.pivovar-dalesice.cz

Fotogalerie:

zámecký(pivovarský)dvůr Oslavany
#1 - zámecký(pivovarský)dvůr Oslavany

pouťové občerstvení
#2 - pouťové občerstvení

zámecké nádvoří
#3 - zámecké nádvoří

všichni jsou na kolotočích
#4 - všichni jsou na kolotočích

zámecká pivovarská hospoda
#5 - zámecká pivovarská hospoda

zámecká hospoda
#6 - zámecká hospoda

zámecké neprůhledné pivo
#7 - zámecké neprůhledné pivo

život na zámku
#8 - život na zámku

pivko
#9 - pivko

hospodská výzdoba
#10 - hospodská výzdoba

královské pivo
#11 - královské pivo

ve sklepě je dobře
#12 - ve sklepě je dobře

zámecký pivovar
#13 - zámecký pivovar

jsem na dobré adrese
#14 - jsem na dobré adrese

elektrárna Dalešice
#15 - elektrárna Dalešice

pivovar Dalešice
#16 - pivovar Dalešice

venkovní výčepní v Dalešicích
#17 - venkovní výčepní v Dalešicích

na komín!
#18 - na komín!

co mi to jen připomíná?
#19 - co mi to jen připomíná?

nová varna - dříve chladící štoky
#20 - nová varna - dříve chladící štoky

stará varna
#21 - stará varna

pivovarský dvůr
#22 - pivovarský dvůr

tudy do hospody
#23 - tudy do hospody

je plno!
#24 - je plno!

slečny výčepní
#25 - slečny výčepní

slečna výčepní
#26 - slečna výčepní

kdo je na řadě ?
#27 - kdo je na řadě ?

pivovarský hotel
#28 - pivovarský hotel

dalešická trojka
#29 - dalešická trojka

všichni už odešli
#30 - všichni už odešli

pivo nepatří do koše
#31 - pivo nepatří do koše

pivovarská hospoda
#32 - pivovarská hospoda

rudý výčep
#33 - rudý výčep

tak zase někdy příště
#34 - tak zase někdy příště

Komentáře: 0      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 3933

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT