Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Na tramvaji 22

DOMÁCÍ
13. 12. 2008 22:00 autor: tomas
Čtenářů: 8085 | Fotogalerie
Komentáře: 0
Venku poněkud sychravo a vlezlo, na nějaké delší cestování počasí ne úplně vhodné a tak jsem nasedl do tramvaje 22 a jel jsem se jedno mlhavé odpoledne podívat, co je nového za řekou, konkrétně tedy na Břevnově, příjemné to části Prahy 6.

Dnešní, převážně činžákový Břevnov vyrostl z původní více než 1000 let staré osady seskupené kolem mužského kláštera a onen, dnes příkladně zrekonstruovaný klášter slouží stále svému účelu. Jeho součástí je mimo jiné i restaurace Klášterní šenk, jak jinak než se světlým a tmavým pivem z pivovaru Klášter.

O něco finančně příznivější volbou je restaurace U kláštera, která se nachází na Bělohorské ulici, přímo naproti klášteru a která má v nabídce kromě 12% Prazdroje, 11% Svijanského Mázu, pšeničného Hoegaardenu, především 12% světlý ležák Klášter a 11% tmavé, taktéž z Kláštera Hradiště.

Klasická restaurace s dobrou českou kuchyní za příznivé ceny, relativně zajímavým a pestrým výběrem piva (Klášter se za poslední dobu chuťově opravdu zlepšil, pivo je opravdu pitelné a po zvláštní pachuti, kterou ještě cca před půl rokem oplýval, už není kupodivu ani památky) je dobrou volbou na dobu oběda i na večerní posezení. Otevřeno je denně a v létě je před restaurací i venkovní posezení.

Opodál, taktéž při Bělohorské ulici stojící, historická budova kulturního centra Kaštan, má dlouhou historii. Budova původní, někdejší vyhlášené zájezdní a zahradní restaurace patří k nejstarším v okolí a zajímavostí je, že právě tady byla v roce 1878 založena Česká strana sociálně demokratická. Dnes tady nikdo z ČSSD neúřaduje a v objektu se nachází kulturní klub spolku Unijazz. Moc příjemný prostor, který hostí různá divadla či koncerty alternativních a rockových kapel. Na čepu jsou piva Bernard a v létě je možné posedět s pivem venku pod letitými stromy, dřívější známé zahradní restaurace.

Pokud se budeme držet Bělohorské třídy, tak opět o kus dál směrem do centra na domovním čísle 83, je pivnice (přesněji řečeno spíše herna-bar s automaty) Peters, která má v nabídce stabilně kromě Staropramene a budějovického Pardála i Bernarda a 12% světlého rakovnického Bakaláře za 20,-Kč. Ostatně hospodu a její hned 4 vývěsní štíty ani nejde na ulici přehlédnout.

Poslední břevnovskou zastávkou, kde je možné se potkat se zajímavým a v tomto konkrétním případě hlavně nevšedním pivem, je café-restaurant Na Marjánce

Objekt původní historické usedlosti, který byl už za rakouska-uherska přestavěn na restauraci, malý hotel a secesní sál, se stal záhy centrem místního kulturního dění. Poslední dlouhá léta byla cenná historická stavba prakticky opuštěna a nevyužita, notně zchátralá a až příchod nového majitele a kompletní rekonstrukce v letech 2005-2007, ji znovu navrátila původní pěknou podobu.

Za první republiky byla v objektu restaurace smíchovského pivovaru a dnešní café-restaurant má v nabídce obligátní Gambrinus a Prazdroj. Tím by samotný podnik nebyl samozřejmě nijak zajímavý a zapadl by mezi desítky dalších podobných. Za návštěvu stojí proto, že nabízí stabilně 11 druhů belgických lahvových piv (0,25-0,33 l za ceny od 70 do 90,-Kč). Potěšující navíc je, že se nejedná o běžnou produkci distribuovanou firmou Ibrew, nebo trapistická piva či krieky a gueze Lindemans od distribuční firmy Intrat, která jsou už v nabídce také na mnoha místech.

Tady se jedná o piva, která v čechách moc běžná nejsou, jako třeba Augustjin Gulden Draak s 10,5 alk., ovocný Brussels kriek, Kasteel Bruin či Kasteel Rouge, Kwak, Delirium Tremens, kokosový Mongozo, Boucanier Golden Ale nebo třeba Boucanier Red Ale.

Potěšující a chvályhodné je, že se piva nalévají z lahví do originálních sklenic a používají se dokonce i originální tácky.

Já zvolil červeně zbarvený Brussels kriek s příjemně nakysle osvěžující a naštěstí nelepivou ovocnou složkou s 3,5 alk., jantarově nahnědlý lehce ovocný a sladový Kwak s 8% alkoholu a do třetice Boucanier Red Ale, příjemně kořeněné pikantní pivo se 7% alk.

Cenově, pravda poněkud finančně náročnější posezení, ale jednou za čas, se investice do dobrého a nevšedního piva rozhodně vyplatí.

Marjánka je vcelku příjemný moderní podnik (s ostřejší rockovou hudební kulisou) spíše pro mladší generaci, který v létě nabízí i posezení na malé zahrádce pod starým košatým stromem a za návštěvu právě díky nevšednímu pivu určitě stojí.

http://www.brevnov.cz/CS/8senk.php

http://www.kastan.cz

http://namarjance.cz

Fotogalerie:

restaurace U kláštera
#1 - restaurace U kláštera

restaurace U kláštera
#2 - restaurace U kláštera

Kaštan
#3 - Kaštan

pivnice Peters
#4 - pivnice Peters

Marjánka
#5 - Marjánka

břevnovská Marjánka
#6 - břevnovská Marjánka

café restaurant Marjánka
#7 - café restaurant Marjánka

bruselský kriek
#8 - bruselský kriek

Rudý Bukanýr
#9 - Rudý Bukanýr

Kwak
#10 - Kwak

café restaurant Marjánka
#11 - café restaurant Marjánka

café restaurant Marjánka
#12 - café restaurant Marjánka

Komentáře: 0      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.5
Hlasů: 3066

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2021 | Provozováno na RS MAXSOFT