Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Pivovarské restaurace

DOMÁCÍ
10. 1. 2009 12:00 autor: tomas
Čtenářů: 9576 | Fotogalerie
Komentáře: 12
Jihlava, Havlíčků Brod, Přerov. Města, která mají společného více, než by se mohlo na první pohled zdát. Společným jmenovatelem jsou nejen pivovary, ale i nově vzniklé či zrekonstruované pivovarské hospody.

Kde jinde by také mělo být pivo lepší, než přímo pod pivovarským komínem v pivovarské hospodě a kde také jinde mohou pivovarníci lépe představit veškeré své dílo, než ve vlastní restauraci.
Ne všechny české pivovary se mohou nějakou svou domovskou pivovarskou restaurací pochlubit, ale ty ve výše zmíněných městech ano.

Nepříliš aktualizované webové stránky jihlavského pivovaru sice zvou potenciálního návštěvníka do pivovarské restaurace, ale současný podnik pod komínem už vypadá jinak, než stále inzerovaná původní restaurace v alá rakouském střihu vzniklá za doby majitele Karla Schwarze, který by si jinak v Jihlavě určitě zasloužil pamětní desku za výstavbu a zásluhy. Restaurace prošla v nedávné době rekonstrukcí, vzniklo dřevěné patro, které nejen rozšířilo kapacitu, ale i trochu zútulnilo celý jinak poměrně velký prostor. Vedle rozlehlé restaurace jsou k dispozici i salonky pro uzavřenou společnost a hlavně velmi příjemná letní zahrada s venkovním výčepním altánem.

Na čepu je kromě celého sortimentu místního piva i nefiltrovaný 11% světlý Ježek, který opravdu chutná víc než dřív a není to rozhodně jen nějaký placebo efekt. Opuštění metody HGB pivu jen prospělo a na plnější chuti je to znát. V době mé zatím poslední návštěvy jsem měl štěstí i na velmi dobrý 14% speciál, za prakticky stejnou cenu jako 11%.

Příznivé ceny piva i jídel, plus hbitá a ochotná obsluha jen podtrhují příjemný dojem a tak když v Jihlavě na Ježka, rozhodně do Pivovarské. Otevřeno je denně od 11 hodin do pozdního večera.

V nedalekém Havlíčkově Brodě vznikla pivovarská restaurace relativně nedávno hned u vjezdu do pivovaru v přízemí správní budovy, která je zároveň nejstarší částí pivovaru.

Interiér restaurace má být podle reklamního prospektu laděný do tradična 19.století, ale realita zůstala na půl cesty a k dokonalosti např. nedalekého krásného hostince U České Koruny v Lipnici nad Sázavou jí přeci jen mnohé chybí. Vstupní skleněné zasunovací dveře jak na úřadě a trochu studeně působící bílé stěny by mohl tradiční český hostinec postrádat.

Přesto se ale jedná o příjemné místo, které láká na dobré cenově přístupné jídlo a především samozřejmě na paletu místních piv. Hlavním lákadlem je samozřejmě světlý 12% Rebel, který se minul s filtrem. Od jeho lahodné chuti jsem se jedno pozdně nedělní odpoledne nemohl odpoutat a tak právě on je důvodem, proč ve městě minout jiné podniky s místním pivem a zamířit právě až sem.

Součástí restaurace je taktéž salonek, módní samoobslužný výčep a samozřejmě venkovní letní zahrádka. Ceny piva jsou opravdu na velmi příznivé úrovni (16 -18,-Kč za půllitr), ale přímo v pivovaru by tomu snad ani nemělo být jinak.

V moravském Přerově je pivovarská restaurace součástí pivovaru prakticky od samého jeho vzniku a i ona prodělala nedávno celkovou rekonstrukci (fasáda byla mimo jiné oceněná jako nejlepší roku). Příjemný, útulný a poměrně rozlehlý interiér laděný do tmavého dřeva s výčepem pod kloboukem varní pánve, je ideálním místem k degustování místního piva, které je samozřejmě ve všech druzích na čepu, opět za velmi příznivé ceny. Součástí restaurace jsou i dva salónky, malá letní zahrádka a samotná restaurace je i místem konání různých hudebně - kulturních akcí. Malá vzdálenost od místního nádraží je i důvodem, proč sem zajít na ""jedno"" namísto nudného čekání v čekárně na nějaký ten vlakový přípoj. Lahodný světlý ležák 11% i 12% Zubr, mně přesvědčil o tom, že loňská Evropská pivní hvězda udělená na veletrhu Brau beviale v Norimberku má reálný základ a nebyla udělena náhodou. Jediným mínusem celé restaurace je absence nefiltrovaného piva (alespoň tedy v době mé návštěvy), které by zpestřilo jinak trochu úzký sortiment místních piv.

Ve všech třech zmíněných městech je samozřejmě mnoho možností k ochutnání místního piva. Přesto se ale díky všem popsaným pivovarským restauracím vyplatí zajít na pivo přímo pod pivovarský komín.

 

http://restauracepivovar.cz/

http://www.hbrebel.cz/restaurace/

Fotogalerie:

Pivovarská restaurace Havlíčkův Brod
#1 - Pivovarská restaurace Havlíčkův Brod

samoobslužný výčep
#2 - samoobslužný výčep

malý Rebel
#3 - malý Rebel

havlíčkobrodský pivovár kdysi
#4 - havlíčkobrodský pivovár kdysi

u výčepu
#5 - u výčepu

ocenění pivovaru
#6 - ocenění pivovaru

rebelský výčep
#7 - rebelský výčep

přerovský Zubr
#8 - přerovský Zubr

pivovarská restaurace Přerov
#9 - pivovarská restaurace Přerov

přerovský pivovar
#10 - přerovský pivovar

pivovarská restaurace
#11 - pivovarská restaurace

zimní zahrada
#12 - zimní zahrada

Zubr není nebezpečný
#13 - Zubr není nebezpečný

útulný interiér
#14 - útulný interiér

zubří výčep
#15 - zubří výčep

pivovar Jihlava
#16 - pivovar Jihlava

pivovarská restaurace
#17 - pivovarská restaurace

nový Ježek bodne
#18 - nový Ježek bodne

v pivovarské restauraci
#19 - v pivovarské restauraci

zimní zahrada
#20 - zimní zahrada

pivovarská restaurace Jihlava
#21 - pivovarská restaurace Jihlava

Komentáře: 12      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.4
Hlasů: 3190

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2021 | Provozováno na RS MAXSOFT