Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Putování okolím Bamberka

ZAHRANIČNÍ
1. 6. 2009 23:30 autor: tomas
Čtenářů: 11459 | Fotogalerie
Komentáře: 12
Dva dny uběhli jako voda v Regnitzu, v Bamberku už byla za dva předešlé dny většina hlavních pivních záchytných bodů prozkoumána a tak nastal čas na potulku blízkým okolím. Co se chuti piva týče, tak byl, jak se nakonec ukázalo třetí den jasným vítězem.


Vesnice Merkendorf je v pivních kruzích poměrně známé místo, protože na jejím katastru operují hned dva malé rodinné pivovary, které vaří až neuvěřitelně pestrý a hlavně chutný sortiment piva.

První zastávkou se stalo venkovní posezení pivovarské restaurace rodinného pivovaru Hummel, který se svým ročním výstavem cca 8000 hl piva je ve vesnici tím menším, ale prozkoumání všech, tuším 7 přítomných drůhů piva na čepu, by vydalo na půl dne. Osobně jsem vynechal Weizenbier či Maibock, piva která v tomto případě nejsou tou největší místní specialitou (i když u kolegů stolovníků se také dočkala pochvaly) a soustředil se na to, kvůli čemu je návštěva tohoto pivovaru příjemnou povinností. Velmi dobrý Marzen, výborný Ungespundent keller bier a asi největší místní specialita a pro mne nejlahodnější pivo - Raucherla - alias místní variace piva kouřového.

Na příjemném pivovarském dvoře by se dalo posedět u výborných piv hodiny, ale byly naplánované další zastávky a tak po nákupu (asi největším z celé čtyřdenní výpravy) lahvových piv i 5 l soudků přímo od zdroje tohoto pivního lahůdkářství, jsme se vydali o dům dál. Chlapík v pivním obchůdku z nás musel mít upřímnou radost, i když nakupujících se jen během naší návštěvy vystřídala v pivovaru celá řada. Tady místní nejezdí pro pivo někam do supermarketu, ale přímo do pivovaru.

Druhý a v zatáčce za kostelem schovaný pivovar Wagner, je s o pár tisíc hektolitrů vyšší roční produkcí piva tím pivovarem větším.

Taktéž nezbytná pivovarská hospoda, rozlehlá zahrada a koneckonců i pivní obchod-sklad, kde na nějaký ten nákup lahvového piva také došlo. Opět velmi dobrý Ungespundent keller bier čepovaný samospádem se soudku do kameninového džbánku jako u sousedů. Předchozí piva v Hummlů ale přeci jen nasadila vysokou laťku a tak jsem si paradoxně vychutnal víc s odstupem času až doma lahvové z přivezených vzorků. Weissebier byl také nadmíru osvěžujícím pitím, i když byl vzhledem k nadcházející záplavě piv jen v malé testovací verzi.

Přítomný kolega, aktivní to dopisovatel serveru pivni.info, naznal už dříve, že z místního piva cítí stáj a ona venkovská, příjemná a zvláštní vůně a i chuť je opravdu v pivu patrná. Já ji cítil hlavně z lahvové verze Marzen a ještě více z Ungespundetes sklepního piva ze Schammelsdorfu, kam jsme se ten den také postupně dopracovali.

V bavorské hospodě se už nějaký ten čas nekouří a tak mají v pivovaru Wagner venkovní kuřácký koutek štamgastů, který zaujal a možná i inspiroval (až evropský nekuřácký trend dorazí i do naší domoviny) přítomného majitele nejmenované, známé nuselské hospody. Náš obdiv tohoto zařízení vzbudil zase pozornost přítomné popíjející místní dvojice, která nám posléze doporučila jakýsi pivovar v kilometr vzdálené vesnici Laubend. Vzhledem k tomu, že můj pivní seznam o takovém pivovaru mlčel jsem byl v duchu k existenci onoho pivovaru skeptický, což se nakonec i vyplnilo.

Přesto ale kilometrová procházka obhospodařovanou krajinou stála za to, neb hospůdka, která měla být nejspíše oním pivovarem, byla z kategorie podniků, které už jsou v čechách prakticky vymřelým druhem a jen vzpomínkou z prvorepublikových starých pohlednic. Popolední klid, který narušoval jen tikot hodin, zachovalý, čistý a jednoduše působivý interiér hostince, kde se čas zastavil před notnou dobou. Stařičká shrbená paní výčepní, kterou jsme odtrhli od nějaké domácí práce a místo běžné výčepní stolice originální chladící skřínka se soudkem, z kterého nám jakožto jedinným přítomným hostům samospádem načepovala do kameniny už námi ochutnaný Keller bier od Hummlů ze sousední vesnice za cenu venkovskou, tudíž příznivou.

Opět ještě krátká zastávka v pivovaru u Wágnerů a naší další destinací byl pivovar Knoblach, hbitě přejmenovaný na pivovar česnek (německy knoblauch) v nedaleké vesnici Schammelsdorf. I tady je vše v tradičním uspořádání malého rodinného pivovaru (dle pivního průvodce s cca 2000 hl ročním výstavem piva) s protější hospodou a venkovní zahrádkou uprostřed. Místní Ungespundetes keller bier čepovaný jak je všude v okolí obvyklé samospádem ze soudku patřil k další položce franckého pivního lahůdkářství a opět mi (nevím proč) chutnal snad ještě víc s odstupem doby z lahve.

I tento pivovar byl příjemnou, ale jen pouhou, relativně krátkou zastávkou a tak jsme se rychle díky řidičům, kteří se odsouzeni k požívání nealko nápojů obětovali zájmu celku, přesunuli do dalšího a v tomto případě krásného místa.

V obci Geisfeld jsme minuli jeden ze dvou místních pivovarů a zamířili za vesnici do výletní hospůdky - kelleru pivovaru Griess. Pokud lze ve Francích něco kromě mnoha pivovarů doporučit, tak pak jsou to jednoznačně letní výletní hostince - kellery. Není to běžná záležitost celého Bavorska, ale právě jen okolí Bamberka, kde je podobných romantických hospod - pivních sklepů v lesích či na okrajích vesnic nezpočet. Tento keller a i celý areál patří k těm nejhezčím a je radost zde posedět. Právě se otevíralo, ve sklepním výčepu výčepní narazil soudek a jak jinak než samospádem načepoval každému z nás kameninový džbánek opět velmi chutného kellerbieru.

Místo, kde by se vydrželo v poklidu okolní přírody sedět do západu slunce jsme ale po 1 pivu opustili, ještě netušíc, že domluvená prohlídka pivovaru Mahr´s v Bamberku se nakonec přesune na dopoledne dalšího dne.

Podvečer i večer už byl tedy ve znamení obchůzky města. Opětovný Ungespundetes kellerbier v pivovaru Mahr´s, který se v konfrontaci s předchozími venkovskými vzorky zdál najednou průměrným a poté už jen závěrečná večerní procházka starým městem, kde došlo na návštěvu Schlenkerly a (už jen v omezené sestavě) zahradní hospůdky Griesgarten na Untere Sandstrasse 19 s pivem Krug. Spolehám většinou na pamět, zápisky si možná trochu neprofesionálně nedělám a proto se tady už mé vzpomínky pomalu vytrácí.

Den to byl krásný, pivně nadmíru pestrý a bohatý, ale toho piva bylo co do množství opravdu dost. Z poslední zastávky toho dne v hospůdce na náměstíčku za rohem od známé Schlenkerly už si pamatuji jen střípky a vydím jen mlhavé výjevy, např. přisednuvšího si kouzelníka - jakéhosi španěla, který k našemu úžasu svůj kouzelnický um opravdu zvládal, i když pivo bohužel vykouzlit nedovedl. Na čepu byl ale Keller bier St.Georgen z Buttenheimu a ten i za nejvyšší cenu, kterou jsme ten den za pivo zaplatili (vzhledem k hlavní turistické tepně to bylo asi 3 euro), rozhodně stál. Neuvěřitelně pitelné a lahodné pivo, které patří právem k vůbec nejlepším v Bavorsku, je pivem, které chytne a nepustí. Předchozích piv ale bylo opravdu moc a tak o tomto pamlsku více někdy příště, protože není snad všem dnům a návštěvám v okolí Bamberka konec.

http://www.brauerei-hummel.de/

http://wagner-merkendorf.de/

http://www.bierland-oberfranken.de/biergaerten/125/details_234.htm

http://www.griess-keller.de/

http://www.brauerei-griess.de/

Fotogalerie:

pivovar Hummel v Merkendorfu
#1 - pivovar Hummel v Merkendorfu

marzen a keller bier
#2 - marzen a keller bier

na dvorku
#3 - na dvorku

v pivovarské restauraci
#4 - v pivovarské restauraci

mají i sbírku pivních kamionků
#5 - mají i sbírku pivních kamionků

na pivovarském dvorku
#6 - na pivovarském dvorku

pivovar Wagner v Merkensdorfu
#7 - pivovar Wagner v Merkensdorfu

pivovar Wagner
#8 - pivovar Wagner

nabídka suvenýrů
#9 - nabídka suvenýrů

příznivci outdorových aktivit u kuřáckého koutku
#10 - příznivci outdorových aktivit u kuřáckého koutku

zahradní chladič
#11 - zahradní chladič

na zahradě pivovaru Wagner
#12 - na zahradě pivovaru Wagner

chladící skřínka na soudky
#13 - chladící skřínka na soudky

klid venkovské hospody
#14 - klid venkovské hospody

i na dvoře
#15 - i na dvoře

pivovar Knoblach ve Schammelsdorfu
#16 - pivovar Knoblach ve Schammelsdorfu

pivovarský dvorek
#17 - pivovarský dvorek

v pivovarské restauraci
#18 - v pivovarské restauraci

výčepní okénko nechybí
#19 - výčepní okénko nechybí

výčep
#20 - výčep

zásoba džbánků
#21 - zásoba džbánků

výčep přímo ze soudků
#22 - výčep přímo ze soudků

výčep
#23 - výčep

pivovarská zahrádka
#24 - pivovarská zahrádka

výletní keller v Geisfeldu
#25 - výletní keller v Geisfeldu

výletní restaurace
#26 - výletní restaurace

vzhůru do sklepa
#27 - vzhůru do sklepa

k výčepu
#28 - k výčepu

sklepní výčep
#29 - sklepní výčep

fronta k výčepu
#30 - fronta k výčepu

pivní sklep - keller
#31 - pivní sklep - keller

keller
#32 - keller

sklepní výčep
#33 - sklepní výčep

zátiší u kelleru
#34 - zátiší u kelleru

český koutek
#35 - český koutek

výroční speciál pivovaru Mahr´s
#36 - výroční speciál pivovaru Mahr´s

letní výčep na zahrádce pivovaru
#37 - letní výčep na zahrádce pivovaru

odpolední pohoda u pivovaru Mahr´s
#38 - odpolední pohoda u pivovaru Mahr´s

výčepní okénko
#39 - výčepní okénko

výčepní u Schenkerly
#40 - výčepní u Schenkerly

ve výčepu
#41 - ve výčepu

zahradní hospůdka pivovaru Krug
#42 - zahradní hospůdka pivovaru Krug

kleine schweine
#43 - kleine schweine

vzhůru do pivovaru k Hummlům
#44 - vzhůru do pivovaru k Hummlům

sortiment piva v pivovaru Hummel
#45 - sortiment piva v pivovaru Hummel

copak mají dobrého?
#46 - copak mají dobrého?

Komentáře: 12      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.2
Hlasů: 4042

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT