Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Haškova Lipnice

DOMÁCÍ
29. 7. 2009 00:00 autor: tomas
Čtenářů: 11023 | Fotogalerie
Komentáře: 2
Ne, nebude řeč o komunisty protěžované a masově navštěvované kulturní akci Haškova Lipnice, jejíž zlaté časy jsou již dávno minulostí a vzpomínkou pro pamětníky.

Dějiště této akce je ale velmi zajímavé samo o sobě a já, i když už jsem byl na Lipnici mnohokrát, mám prostě pro toto půvabné maloměstečko slabost a vracím se opětovně.

Lipnice v kopci nad Sázavou na půl cesty mezi Humpolcem a Havl.Brodem, má svůj nezaměnitelný Genius Loci a mnoho zajímavostí, které může nejen pivnímu poutníkovi nabídnout. S pivem má ostatně společného víc, než by se mohlo dnes na první pohled zdát.

Za svůj domov si ji nevybral v roce 1921 na radu známého nikdo jiný než spisovatel, novinář, legionář, anarchista, tulák, především ale i pivomilec Jaroslav Hašek a v zakoupeném domku pod hradem psal a už nedopsal své stěžejní dílo - Osudy dobrého vojáka Švejka. Tady po návratu ze svých ruských válečných anabází v maloměstském klidu, mimo své kumpány a pražský, náročný hospodsko - bohémský život tvořil a musel při tom ochutnat i pivo z místního pivovárku. Jestli mu tehdejší lipnické pivo chutnalo nebo dával přednost tehdejší velkoprodukci tak zůstáva otázkou. Jisté je, že se se svou častou kritikou kvality různých piv  i z malých pivovarů netajil a dával ji patřičně najevo.

Malý řemeslný lipnický pivovárek ve stráni pod hradem vařil nějakých 2000 hektolitrů piva ročně a v narůstající konkurenci kapitálově vybavenějších, modernějších měšťanských a akciových pivovarů neměl moho šancí. Zaniká v roce 1927 a dnes už jsou tak svědky místního pivovaření jen staré pivní lahve ve sbírkách sběratelů a odpadem zanesené zbytky pivovarských sklepů v sousedství malého pivovarského rybníčku.

Hašek umírá v pouhých 40 letech v roce 1923 a je pochován v rohu místního hřbitova, kam se mu dnes nenosí věnce, ale příchozí mu nechávají na náhrobní desce symbolicky nějaký ten lahváč. Ze hřbitova je trochu nezvyklý pohled i na místní působivý hrad, který je hlavně od východu zdaleka viditelnou dominantou a orientačním bodem. V hradních sálech, které jsou dílem středověkých stavitelů bohužel zanechali i necitlivou stopu socialističtí betonáři. Nutno ale uznat, že hrad-napůl zříceninu narozdíl od jiných, v té době devastovaných památek, při zatím poslední větší rekonstrukci zachránili.

Dnes již notně opršelým svědkem budovatelských časů je i amfiteátr pod hradem, dějiště tehdejších lidových, masově navštěvovaných veselic a i dnešních letních akcí a festivalů, na které míří pokaždé stovky až tisíce novodobých nájezdníků, kteří přilepšují místním živnostníkům. Hospodám, respektive hospodě především. V Lipnici je dnes solidně fungujícím podnikem totiž jen restaurace U České koruny, protože dobře utajená a trochu nuzně působící malá hospoda na okraji městečka s Bernardem na čepu (pokud tedy ještě stále funguje) je doménou spíše místních a druhá původní hospoda Pod hradem na náměstí s vývěsním štítem Rebela je již několik let zavřená, přičemž nic zatím nenasvědčuje tomu, že by to mělo býti v brzké době jinak. Lahvovým Rebelem se dá pivně občerstvit i v cukrárně pod hradem v sousedství haškova domku, kde je dnes zajímavá expozice o něm samotném a jeho literární tvorbě.

Restaurace U české koruny je i přes svojí nepříliš zajímavou pivní nabídku (klasická svatá trojice 10% Gambrinus, Prazdroj a tmavý Kozel) velmi dobře vedeným podnikem v majetku právě haškova vnuka a pravnuka a i sám Jaroslav Hašek by měl dnes určitě z hospody, kde kdysi sedával, příjemný pocit. Před lety rekonstruovaná restaurace dnes věrně připomíná právě jeho tehdejší dobu a za výčepem operuje i sám současný Hašek junior.

Celá Lipnice, tudíž i restaurace žije hlavně v letní sezónně, kdy je v provozu i venkovní terasa a v patře pension. Pozor na pondělí a úterý, kdy je zavírací den. Naproti přes silnici je poslední cca 3 roky v zatím příležitostném provozu (svatby, oslavy...) další restaurace Haška juniora - U panské kovárny a sám majitel se netají tím, že by výhledově v horizontu několika let (až se vydělá příslušný peníz) zřídil v nepříliš využitém domě i malý restaurační pivovárek. Zatím je vše jen ve stadiu úvah, ale třeba jednou k obnovení vaření piva na Lipnici přeci jen dojde.

V současné době je tedy nutné se spokojit v restauraci s dobře ošetřeným Prazdrojem, který určitě nezklame a v horkém letním dni žízeň uhasí i jindy opovrhovaný Gambrinus. Do městečka je to ostatně ze všech stran do kopce a i já byl při poslední návštěvě-výšlapu po prvních, aklimatizačních rozdýchávacích minutách rád za jakékoliv pivo. Právě nepříliš objevná pivní nabídka s absencí nějakého regionálního piva (Bernard či Rebel) alespoň na přítoči, je jedinou slabinou tohoto oblíbeného a vyhledávaného podniku. V moc pěkné restauraci, kde nechybí např. kachlová kamna nebo úsměvné fotky či staré pohlednice městečka, by se vydrželo sedět hodiny, ale strávit tam celý slunečný den by byla věčná škoda, protože nejen osvěžením vnitřním živ je člověk.

V restauraci jsem tedy uvolnil místo jakési soukromé polské výpravě, která si našla díky Haškovi cestu až sem do lůna Vysočiny a jal si v parném dnu osvěžit i zevnějšek. Minul jsem vyhřívaný bazén rekreačního střediska našich poslanců, kteří za ceny menší než režijní užívají nadstandardu a zamířil do přilehlého hvozdu k oblíbené čtyřce, tedy lomu č.4.

Okolní lesy totiž neskrývají nějakou sinicemi zamořenou tůň, ale hned několik romanticky - dobrodružně působících zatopených kamenolomů s průzračnou vodou, které jsou pozůstatkem desítek let práce místních kameníků.

Za zmínku stojí i kameníky nedávno vytvořený milý triptych Národní památník odposlechu právě na stěnách místních lomů, takže směrovky dovedou poutníka postupně k jednotlivým lomům a Ústům pravdy, Zlatým očím a Bretschneidrově uchu.

Současná Lipnice s blízkým okolím tedy není jen přechodným domovem různých městských a pražských víkendových lufťáků, např. i chalupářů - kumštýřů z okruhu pražských Sklepáků (kteří ztvárnili i mobiliář místního náměstí a pověstný je i každoroční fotbalový zápas místních proti divadlu Sklep s kapitánem Davidem Vávrou na místním hřišti).  Je ale i místem, které zaujme a nezklame jak zpohodlnělého turistu tak pravověrného trempa.

http://www.hasektour.cz/

Fotogalerie:

pan spisovatel osobně
#1 - pan spisovatel osobně

 a jeho hrob
#2 - a jeho hrob

lipnický hrad ze hřbitova
#3 - lipnický hrad ze hřbitova

muzejní expozice
#4 - muzejní expozice

a osvěžení s Rebelem
#5 - a osvěžení s Rebelem

u haškova domku
#6 - u haškova domku

lipnický pivovar pod hradem
#7 - lipnický pivovar pod hradem

hostinec U české Koruny
#8 - hostinec U české Koruny

v lokále
#9 - v lokále

a Haškův pravnuk za výčepem
#10 - a Haškův pravnuk za výčepem

hostinec U panské kovárny
#11 - hostinec U panské kovárny

otevřený jen pro zvlášní příležitosti
#12 - otevřený jen pro zvlášní příležitosti

2 kumpáni: Hašek a Kuděj
#13 - 2 kumpáni: Hašek a Kuděj

lipnické náměstí
#14 - lipnické náměstí

a bývalá hospoda s Rebelem
#15 - a bývalá hospoda s Rebelem

pivovarský rybníček a místo kde stál pivovar
#16 - pivovarský rybníček a místo kde stál pivovar

sklepy pivováru
#17 - sklepy pivováru

k památníkům odposlechu doleva
#18 - k památníkům odposlechu doleva

poslanecká ubytovna
#19 - poslanecká ubytovna

jeden z místních lomů
#20 - jeden z místních lomů

a tady máme smůlu
#21 - a tady máme smůlu

zlaté oči v jednom lomu
#22 - zlaté oči v jednom lomu

a ústa pravdy v jiném
#23 - a ústa pravdy v jiném

Komentáře: 2      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.2
Hlasů: 4183

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT