Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Kout u Prahy

DOMÁCÍ
12. 10. 2009 21:01 autor: tomas
Čtenářů: 9669 | Fotogalerie
Komentáře: 2
Kout na Šumavě a tamní pivovar se sice nachází na Chodsku, ale při chuti na výborné pivo není nutné cestovat až do kraje Koziny a Lomikara, i když pěkný kraj pod Čerchovem za návštěvu rozhodně stojí.

Aspoň tedy pro obyvatele matky měst a okolí je alternativa výrazně bližší a díky agilnímu obchodnímu zastoupení se nabízí hned několik míst, kde je možné již trvale na Koutské pivo natrefit.

Jedním z těchto míst je obec Záhořany v údolí stejnojmenného potoka, kam míří v letní sezóně mnoho (nejen)pražských cyklistů, protože okolí a údolí potoka táhnoucí se až k soutoku s Vltavou nabízí kus nefalšované přírody na dohled velkoměsta.

Místní obyčejná, ale rozhodně příjemná, venkovská hospoda s milou dámskou obsluhou a lehkou trampskou výzdobou nabízela dříve Svijanské pivo, ale to bylo již v podstatě kompletně nahrazeno pivem Koutským za ceny od 20 do 25 korun českých. Všechna piva, ať už světlá desítka, nefiltrovaná dvanáctka i černá čtrnáctka potěší, ba vyloženě nadchnou a nejen pro mne osobně patří v současné době k tomu vůbec nejlepšímu z tuzemské provenience.

Venkovní sezení bývá za pěkného počasí obsypáno kolaři, ale nějaké to místo k sezení se vždycky najde. Záhořany a pěkné okolí jsem právě díky koutskému pivu objevil teprve letos a hned si je zapsal do seznamu oblíbených míst.

Nedaleko po proudu Vltavy a blíže Praze se nachází další záchytný bod s koutským pivem, byť pouze sezónní kiosek s lehkým občerstvením a sortimentem v podobě desítky, dvanáctky a tmavé čtrnáctky opět za ceny velmi příznivé. V karavanu na Závisti naproti Zbraslavi se čepuje pouze do kelímků, ale to je vzhledem k charakteru místa pochopitelné. Sezóna tohoto zařízení s nástupem podzimního počasí pro letošní rok už asi nejspíš definitivně skončila a tak nezbývá než doufat, že tento navštěvovaný a oblíbený kiosek na frekventované bruslařské a cyklostezce bude i v příští sezóně v provozu.

Vzdušnou čarou na dohled za soutokem Vltavy a Berounky, se nachází Černošice, které jsou domovem celé řady hospod a v některých případech i se zajímavým výběrem piva. Jedním z těch místních, pivně zajímavých míst je restaurace Pod lesem (v Komenského ulici kousek do kopce od vlakové zastávky) s tradicí od 1. republiky, kdy bylo městečko domovem pražské smetánky a i oblíbeným výletním místem.

Obyčejná a vcelku solidní hospoda (i když občas dosti zakouřená) své kategorie - čtvrté cenové, vyvedená co se skla, ubrusů a dalších propriet týče bohužel kompletně v barvách Gambrinusu, nabízí na soutoči s desítkou původem z Plzně i sortiment dobře ošetřeného chodského - šumavského piva, světlé desítky, dvanáctky a tmavé čtrnáctky opět za ceny venkovské, tudíž příznivé. Otevřeno je denně od 10 hodin v letní sezóně a od října do března hospoda otevírá od pondělí do čtvrtka ve 13.00. Ochutnat něco z inzerované výborné kuchyně jsem se neodvážil (v době mé návštěvy byl ostatně v nabídce jen utopenec a nakládaný hermelín), ale k čistě pivnímu posezení je lokál i malé venkovní sezenní určitě vhodný.

Třetí doporučeníhodnou restaurací s Koutským pivem je navenek nehezká budova hotelu Voznice ve stejnojmenné vesnici uprostřed rozsáhlých brdských lesů mezi Mníškem pod Brdy a Dobříší. Opět běžná venkovská restaurace s prostorným lokálem a venkovní terasou, kde je dle slov číšníka o koutské pivo velký zájem, i když v době mé návštěvy seděla parta místních u Gambrinusu, který je na soutoči. V nabídce je světlá desítka, nefiltrovaná desíka a dvanáctka a tmavá čtrnáctka. Vše opět lahodné chuti, přičemž minusem je snad jen lehká přesycenost piva, což je ale menší problém i ostatních zmíněných podniků.

Výčet míst s Koutským pivem na čepu samozřejmě není úplný (pražská místa jsem protentokrát záměrně vynechal) a je nasnadě, že se bude díky zmíněnému aktivnímu přístupu obchodního zastoupení pivovaru, seznam míst s trvalým výčepem lahodného moku pomalu, ale jistě rozšiřovat.

 

http://www.pivovarkout.eu/

http://www.hotelvoznice.cz

Fotogalerie:

Zbraslavský kiosek
#1 - Zbraslavský kiosek

 a jeho nabídka
#2 - a jeho nabídka

nabídka ve Voznici
#3 - nabídka ve Voznici

pivko ve Voznici
#4 - pivko ve Voznici

a restaurace - hotel tamtéž
#5 - a restaurace - hotel tamtéž

Záhořanská hospoda
#6 - Záhořanská hospoda

a zvenčí
#7 - a zvenčí

poutač hospody Pod lesem
#8 - poutač hospody Pod lesem

a hostinec samotný
#9 - a hostinec samotný

Zbraslavský kiosek
#10 - Zbraslavský kiosek

pivko Pod lesem
#11 - pivko Pod lesem

v záhořanské hospodě
#12 - v záhořanské hospodě

tmavé pivko
#13 - tmavé pivko

záhořanská nabídka
#14 - záhořanská nabídka

a hostinec zvenčí
#15 - a hostinec zvenčí

Komentáře: 2      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.1
Hlasů: 4237

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2023 | Provozováno na RS MAXSOFT