Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Písecký klub sběratelů funguje už pětapadesát let
24. 9. 2008
tomas
Základ dnešnímu klubu položila kupinka zapálených sběratelů, kteří se zabývali sbíráním zápalkových nálepek a odznaků. V roce 1953 se rozhodli založit Kroužek sběratelů při ZV ROH Státní spořitelny.

Počet členů se rozrostl, a proto se kroužek přestěhoval pod křídla Jitexu. Kroužek se postupem času rozšířil a rozdělil do několika sekcí - filumenisté, sběratelé pivních suvenýrů, odznaků a pohlednic. V té době bylo velmi atraktivní sbírání zápalkových nálepek, neboť sběrné suroviny za odevzdaný sběr dávaly právě tyto nálepky.

V roce 1974 byla uspořádána výstava s velkým množstvím vystavených exponátů. Za devět dní ji navštívilo přes 700 lidí. Na výstavě představilo část svých sbírek 45 sběratelů.

Za úspěšnou činnost kroužku patří dík dlouholetému předsedovi a zakládajícímu členu panu Chabovi, dále panu Hlídkovi, Čarkovi a Levému.
Sekce kroužku se rozrostly o modely autíček a kalendáříky. Byla ustanovena sekce mládeže. Klub začal pravidelně pořádat v ZK Jitex dvakrát ročně burzu sběratelů, jíž se účastnil i Klub filatelistů. Popularita těchto akcí postupně rostla. V roce 1995 byla uspořádána už 45. burza.

V roce 1974 byl výbor doplněn mladšími funkcionáři, předsedou se stal Jaroslav Novodvorský a ve výboru byli ještě pánové Vanata, Zborník, Řehůřek a paní Jiříková. V témže roce vznikl z kroužku Klub sběratelů pivních etiket, ostatní sekce byly zachovány.
V roce 1991 došlo ke změnám ve vedení klubu, předsedou se stal Jaroslav Řehůřek, členem výboru se stal Josef Slanec.

O dva roky později oslavil klub 20 let svého trvání. K tomutu výročí byl vydán přetisk na pivních etiketách pivovaru Platan Protivín. S tímto pivovarem udržuje klub dlouholetou spolupráci a propaguje jeho výrobky na všech burzách prostřednictvím jeho tácku, etiket či korunek. S pivovarem má od roku 1992 smlouvu o vzájemné spolupráci, kterou dodnes prodlužují a doplňují.

Představitelé klubu se výrazně podíleli na vzniku Sdružení klubů sběratelů pivovarských suvenýrů a historie pivovarnictví. Vyvrcholením bylo ustanovení celostátní organizace, kam se klub přihlásil. Na jejím ustavujícím sjezdu byl ustanoven šéfredaktor časopisu Svět piva, jímž se stal pan Řehůřek, který tuto funkci zastává dodnes. Časopis vychází šestkrát ročně.

Písecký klub pokračoval v tradici svých výstav. Ve spolupráci s Prácheňským muzeem v Písku a řadou sběratelů uspořádal v roce 2000 výstavu Svět piva, kde byly vystaveny pivní etikety ze 182 zemí světa a mnoho dalších pivních suvenýrů.  Návštěvníky přitahoval zejména vystavený model mikropivovaru a také mapa vařících pivovarů v zemi. Výstavu vidělo přes 6000 lidí. Podobné výstavy, ale v menším rozsahu, byly v muzeu v Protivíně a ve Strakonicích, a to k výročí těchto pivovarů, a také v milevském muzeu.

V dalším období se začal připravovat druhý ročník výstavy Svět piva, který se uskutečnil před třemi lety opět v Prácheňském muzeu.
Výstava byla obohacena o nové exponáty, vystaveny byly pivní etikety ze 192 zemí, dále také pivní sklo, modely kamionů, expozice o pivovarech v Putimi. Výstavu tentokrát zhlédlo přes 9000 lidí. Další ročník výstavy se uskuteční za dva roky.

Od roku 2005 klub každoročně vydává kartičkový kalendářík a na burzy pak krabičku zápalek. Své akce pořádal i v době rekonstrukce píseckého kulturního domu, aby se dlouholetá tradice nepřerušila. Do klubu se sběratelé opět vrátí na svou podzimní burzu, která se uskuteční 6. prosince.
K výročí klubu byly spolu s pivovarem Dražíč vydány dvě pivní etikety s motivem města Písku. Sběratelé je seženou právě na chystané burze.

Ing. Jaroslav Řehůřek

(zdroj: Písecký deník)

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2025 | Provozováno na RS MAXSOFT