Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Dominanta s pivní příchutí
3. 11. 2008
t
Měšťanský pivovar Stod Západočeské město Stod leží zhruba šestnáct kilometrů jihozápadně od Plzně. Jeho největší dominantou je mohutná budova sladovny bývalého měšťanského pivovaru. V současnosti však bohužel chátrá a čeká na nové využití.

Areál bývalého pivovaru se nachází v centru západočeského města Stod. Je situován v atraktivní zóně při mezinárodní silnici z Plzně do Bavorska. Jeho nejvýraznější částí je mohutná stupňovitá stavba sladovny, která má celkem tři hvozdy (pivovarské věže). Uvnitř budovy jsou ještě zbytky původního vybavení, včetně funkčních výtahů. Na nádvoří se dochovaly i další objekty, upravené na sklady.

Ačkoliv je stavba zatím v relativně dobrém stavu, není v současnosti nijak využívána a již několik let chátrá. Současný majitel Alfred Skounic, podnikatelský poradce z Plzně, však o rekonstrukci neuvažuje a rozhodl se bývalý pivovar raději prodat. Cena je přitom pouhých 1,815 milionu korun.

 POPIS OBJEKTU

  název - Měšťanský pivovar
  místo - Stod
  kraj - Plzeňský
  lokace - střed města
  typ - pivovar
  stav - chátrající
  využití - žádné
  kult. památka - ne
  cena - 1 815 000 Kč

 

 Pivo již od středověku

První historická zmínka o Stodu pochází z roku 1235, kdy jej král Václav I. věnoval nedalekému klášteru v Chotěšově. Obec ležící na důležité dopravní tepně se rychle rozrůstala, již roku 1315 proto povýšil Jan Lucemburský Stod na městys. V 60. letech 14. století zde žilo zhruba čtyři sta obyvatel a jejich počet neustále stoupal.

Důležitým se stal rok 1544, kdy bylo Stodu výnosem probošta Matyáše propůjčeno právo várečné, což umožnilo vybudovat první pivovar. Říkalo se mu „občanský“ a byl přímým předchůdcem dnešního pivovaru měšťanského. Hospodářský rozkvět pokračoval až do poloviny 17. století, kdy jej přerušila třicetiletá válka.

Stod se z bojů dlouho vzpamatovával. Již v polovině 19. století se však stal městem a roku 1872 vznikl nedaleko původního pivovaru druhý, akciový.

 

Historický komplex chátrá

Měšťanský pivovar nicméně nezanikl. Díky dlouholeté tradici a kvalitnímu pivu, kterého se zde každoročně vyrobilo na 9000 hektolitrů, fungoval až do roku 1914. Poté byl ještě deset let pronajímán konkurenčnímu akciovému pivovaru a provoz v něm definitivně skončil teprve roku 1924. Budovy pak byly využívány jako sklady, většina původního vybavení ale zůstala zachována.

Teprve konec 20. století se na bývalém pivovaru neblaze podepsal. Objekt byl v majetku Hospodářského družstva z Přeštic, které nedokázalo areál dobře zabezpečit. Dovnitř opakovaně vnikali vandalové a způsobili škody.

V současnosti se již nic podobného nestává, přesto je nutné s budovami rychle něco dělat. Více než sto let starý komplex chátrá a brzy by se mohl změnit v ruiny.

(zdroj: Profit.cz)



Doplnění pivního obzoru: nejedná se o pivovar, ale o budovu bývalé obchodní sladovny. Bývalý měšťanský pivovar se nachází asi 250m východněji.

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2025 | Provozováno na RS MAXSOFT