Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

I pivo je za hranicí levnější
18. 11. 2008
t
České pivo stále plní nákupní košíky německých turistů v českém příhraničí, pěnivý mok ale stále častěji putuje opačným směrem. Z Bavorska a Saska do Čech. Někteří Češi už objevili způsob, jak levněji nakoupit pivo v Bavorsku či Sasku a ještě navíc ušetřit na zálohách za lahve.

Jak to funguje? „V marketu Norma jsem před časem objevil černé pivo Lobkowicz, půllitr za 40 centů. Tedy deset korun,“ vysvětluje Petr Cábek. „Koupil jsem si nejdříve jen jedno, na vyzkoušení. A zachutnalo mi. Trochu mě ale překvapilo, že se vlastně vaří v Čechách, ve Vysokém Chlumci,“ pokračuje.

Petr už nějaký čas kupuje každou sobotu hned dvacítku českých piv. Prázdné lahve ale zpět do Německa nevozí. Nevyplatí se to. Záloha za jednu euroláhev je v současné době v Německu osm centů. Při kurzu 25 korun za euro tedy dvě koruny. O korunu méně než v českých obchodech. „Takže mě láhev vlastně vyjde jen na devět korun,“ usmívá se.

Nenáročným konzumentům piva se ale cesta do Německa nevyplatí. Například v ašském marketu Penny lákalo pivo Klasik cenovkou 5,90 koruny za půl litru. Ještě asi o korunu je levnější pivo Staročech.

Značkovým českým pivům ale už mohou ta německá cenou konkurovat. Ve zmíněné Normě bylo v sobotu nejlevnější světlé pivo k mání v přepočtu za necelých sedm korun, v E - centru v Selbu pak nabízeli pivo Wallburg za 35 centů, tedy 8,75 korun.

Pro srovnání, láhev desítky Gambrinus stála v ašském Penny Marketu 9,90 koruny.

Ležák stejné značky pak dokonce 15,90. Nápoj z pivovaru v bavorském Kulmbachu je jen o necelých čtyřicet haléřů dražší.


(zdroj: IDnes.cz)
  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2025 | Provozováno na RS MAXSOFT