Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Podnikatel zachrání vzácnou sýpku
8. 12. 2008
t
Ještě před několika měsíci to vypadalo, že z polorozpadlé, léta chátrající renesanční sýpky ve Velké Polomi na Opavsku zůstane jen halda cihel. Náhodou se o tom dozvěděl podnikatel Pavel Šmíra a rozhodl se stavbu, vedenou na seznamu nejohroženějších kulturních památek zachránit.

Sýpku i sousední zříceninu vodní tvrze koupil a obě historické budovy se chystá opravit. Zatímco sýpka se změní v malý pivovar, restauraci a hotel, z tvrze vznikne galerie a na nádvoří prostor pro kulturní akce. „Byla to vlastně shoda náhod. Starostka Velké Polomi po nás chtěla vydat knihu o historii obce, a když jsem ty objekty uviděl, věděl jsem, že je musíme koupit. S kolegou Richardem Jančou jsme založili novou společnost RPPI 2008, a už jsme se pustili do záchranných prací, aby sýpka vůbec přečkala zimu,“ popisoval Šmíra.

Ten během posledních dvou let ve Štramberku koupil a opravil nebo vystavěl pivovar, penzion, pekárnu, galerii, muzeum keramiky a starých tisků i informační centrum. V Kozlovicích zrekonstruoval starý mlýn, kde je nyní expozice staré obecné školy. Pro tyto opravy má tento osmačtyřicetiletý stavební inženýr svou stavební četu, která před pár dny začala se záchranou sýpky.

„Střecha už je bohužel propadlá, takže za dohledu statika vyměníme nosné trámy a co nejrychleji obnovíme střešní konstrukci krytou šindelem. Postupně opravíme i obvodové zdivo, poškozené deštěm a mrazem. Budeme přitom vycházet z historických fotografií a dokumentů,“ popisoval Šmíra.

Velká Polom - Pivovar, restaurace a hotel. Taková budoucnost se rýsuje před renesanční sýpkou ve Velké Polomi. Přitom ještě v létě to vypadalo, že ji čeká zbourání.

Sýpka postavená ve druhé polovině 16. století i sousední tvrz, jejíž první podoba vznikla už ve 13. století, patřily ostravské developerské firmě. Ta ve Velké Polomi provádí rozsáhlou výstavbu obytných domů a se zchátralými historickými objekty měla zcela jiné plány.

„Sýpka byla v havarijním stavu a obávali jsme se, aby to na někoho nespadlo. Proto jsme požádali ministerstvo kultury o vymazání sýpky ze seznamu kulturních památek a stavební úřad o povolení demolice. Tvrz jsme plánovali zakonzervovat, aby dál nechátrala,“ řekl Robert Švec ze společnosti Trimex Majetková.

Proti se však postavili památkáři, takže sýpka je stále památkově chráněna. Nový majitel nyní plánuje v levé části sýpky s klenutými prostory během dvou, tří let vybudovat malý pivovar a restauraci. Pravou část chce přestavět na hotel.

„Během rekonstrukce chceme oslovit Velkopolomské, aby hlasovali, jaký chtějí dát pivu název. Postupně chceme asanovat i zdivo vodní tvrze. Odkrýt a vyčistit sklepy i vodní příkop. Místnosti opět uzavřeme a využijeme jako galerii, na nádvoří by se pořádaly různé akce,“ prozradil své plány Pavel Šmíra. Uvedl, že při opravě obou památek bude spolupracovat se stavební fakultou Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Pivo vařili už mniši Příští rok se chystá zahájit průzkumné a projektové práce. „Zatím máme povolení pouze na opravu střechy. Na ni se chystáme použít staré trámy, pocházející z bouraček historických objektů. Pak začneme vyřizovat další povolení,“ řekl podnikatel.

Místní pamětník Lubomír Kadula, který se snažil už v 80. letech minulého století tvrz zachránit a podílel se na organizaci brigád v rámci hnutí Brontosaurus, tento plán vítá. „Ve Velké Polomi se již v minulosti vařilo pivo pod názvem Velkopolomský kozel. Pivovar stával v místě nynějšího lihovaru a už předtím pivo vařili i mniši v areálu u tvrze. Jen se modlím, abych se toho ještě dožil,“ řekl třiaosmdesátiletý Kadula. Vodní tvrz přestavěná v 16. století na renesanční zámek byla stejně jako sýpka součástí zemědělského statku, který od roku 1924 patřil Antonínu Kubíčkovi. Ten oba objekty udržoval a v jejich prostorech skladoval úrodu. V 50. letech přešel statek do socialistického vlastnictví Státního statku Hlučín.

„Do tvrze se nastěhovalo několik romských rodin. Ty když neměly čím topit, použily ověřenou metodu, jak topivo získat. Postupně začaly rozebírat dřevěné trámy krovu, až se zřítila polovina střechy. Netrvalo dlouho, spadl i zbytek,“ popisoval osud tvrze Kadula.

Od té doby sýpka i tvrz chátrá. „Bude to pro nás velká finanční zátěž, ale mám z toho vždycky dobrý pocit, když se nám něco takového podaří zachránit pro naše potomky,“ uvedl Pavel Šmíra.

(zdroj: iDnes.cz)

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2025 | Provozováno na RS MAXSOFT