Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Výzkum pivních kvasinek může pomoci v boji s rakovinou
25. 5. 2012
t
Kolonie pivních kvasinek se chová podobně jako zdravé a nádorové buňky v těle. Objev českých vědců odhalil vztah výměny látek mezi dvěma typy kvasinkových buněk, který může pomoci v léčbě rakoviny.

Výsledky práce mikrobiologů z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR publikoval odborný časopis Molecular Cell. Informovala o tom Alena Ječmínková z oddělení vnějších vztahů UK.

Jednobuněčné pivní kvasinky, používané při výrobě piva nebo jako droždí na kynutí těsta, vytvářejí kolonie dvou typů buněk. Tým mikrobioložky Zdeny Palkové zjistil, že odolnější a větší povrchové buňky jsou vyživovány menšími buňkami ve spodní části kolonie. Získávají od nich cukry a aminokyseliny podobně jako buňky nádoru z jaterní a svalové tkáně.

Komunikace mezi buňkami

"Biochemické dráhy zodpovědné za tento tok živin jsou u kvasinek a živočichů pozoruhodně podobné. Studium kvasinkových kolonií může podstatně přispět k pochopení základních metabolických procesů v nádorových buňkách a pomoci při hledání nových způsobů léčby rakoviny," uvedla Pálková.

Laboratoř profesorky Palkové dlouhodobě studuje uspořádání a rozrůznění buněk v koloniích. Objev komunikace mezi buňkami i mezi sousedními koloniemi pomocí amoniaku publikoval její tým v roce 1997 v prestižním vědeckém časopise Nature. Od roku 2003 se na studiu kvasinek podílí také laboratoř Libuše Váchové z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Zdroj: lidovky.cz

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2025 | Provozováno na RS MAXSOFT